Huawei Kurucusu Apple hakkında konuştu

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Kurucusu Ren Zhengfei yakın vakitte Huawei’nin durumunu pahalandıran bir açıklama yaptı. Olumlu yaklaşımların dikkat çektiği açıklamanın akabinde kulislerde Çin’in Apple’a karşı uygulayabileceği boykot argümanları konuşulmaya başlandı. Huawei Kurucusu Apple hakkında da bir açıklama yaptı.

Huawei Kurucusu Apple hakkında açıklama yaptı

Verdiği bir röportajda hususla ilgili fikri sıkıntıya Zhengfei, Çin cephesinden yapılacak her türlü misillemeye karşı olduğuna dikkat çekti. Bu türlü bir misillemenin karşısında birinci olarak kendinisin duracağını söyleyen Zhengfei, Apple’ın bir dünya şirketi olduğunu vurguladı. Yönetici konuşmasında “Apple olmasaydı taşınabilir internet olmazdı” dedi. Apple’ın kendisinin öğretmeni olduğunu belirten Zhengfei açıklamasında “Neden bir öğrenci olarak öğretmenime karşı olayım?” cümlesine yer verdi.

Son olarak Zhengfei, Huawei’nin ABD ile Çin ortasında bir pazarlık sebebi olmasını ‘büyük bir şaka’ olarak kıymetlendirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı bu ayın başında Huawei’yi ticaret kara listesine ekledi ve Amerika şirketleriyle iş yapmasını engelledi. Bunun akabinde Google, Intel ve Qualcomm üzere şirketler Huawei ile olan münasebetlerini askıya aldı. Huawei kısa vakit içinde WiFi İttifakı’ndan ve SD Birliği’nden de çıkarıldı.

ABD tarafından uygulanan bu kısıtlamalar, Huawei’nin dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon markası olma pozisyonunu tehlikeye sokuyor.

Son yapılan açıklamalara nazaran Apple’ın Çin’deki iPhone satışları yılın birinci çeyreğinde yüzde 30 oranında geriledi. Fakat ülke, Apple için kıymetli bir pazar olmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu