Huawei, P30 Pro üretiminde ABD’ye ne kadar bağımlı?

ABD’nin, Huawei hakkındaki yaptırımları devam ederken, Huawei’yi en çok zorlayan kararlardan birisi de ABD’li şirketlerin Huawei’ye kesim satışının yasaklanması oldu. Bu yasaktan en fazla etkilenmesi beklenen eser ise, Huawei’nin en son tanıttığı eseri P30 Pro. Peki, Huawei’nin en beğenilen telefonu, ABD’ye ne oranda bağlı? Huawei’nin üretimi, Huawei ABD ambargosu ile nasıl devam edebilir?

Huawei P30 Pro‘nun kesimlerinin ne kadarı ABD’den geliyor?

Huawei P30 Pro’nun tamamı tek bir ülkede üretilmiyor. Birçok farklı ülkede modülleri üretilen P30 Pro, ABD üretimi kesimlere da sahip. Geçtiğimiz günlerde Huawei P30 Pro’nun ABD’li şirketlere ne kadar bağımlı olduğunun öğrenilmesi maksadıyla amiral gemisi telefon modüllerine ayrıldı. Amiral gemisinin modüllerine ayrılmasının akabinde telefonda toplamda 1.631 kesim bulundu. Bu kesimlerin üretim yerleri teker teker araştırıldı ve Japonya’da 850 kesim, Güney Kore’de 562 kesim, Tayvan’da 83 kesim, Çin’de 80 kesim ve ABD’de üretilen 15 kesim bulundu. ABD’de üretilen modül sayısı az bir sayıda gözükse de, durum gözüktüğü kadar kolay değil.

15 modül sayısının içerisinde, telefonun ekran camını oluşturan Corning Gorilla Glass ve kıymetli teknik modüller bulunuyor. Bu kesimler, telefonun maliyetinin yüzde 16 üzere bir kısmını oluştursa da ABD olmadan üretimi imkansız olan kesimler değiller. Hal bu türlü olunca, gelen raporlara nazaran, Huawei P30 Pro üretiminin rahat bir halde devam edeceği tarafında. Bakalım, Huawei ABD ilişkisi doğrultusunda gelecekte neler göreceğiz?

Başa dön tuşu