Huawei ve Samsung anlaştı!

Üç sene kadar evvel Huawei, Samsung’a patent ihlali ile ilgili değerli bir dava açtı. 4G konusunda patent ihlali olduğunu argüman eden Huawei, Güney Kore’li şirketi Çin mahkemesine şikayet etti. Ancak dün Huawei ve Samsung muahedeye vardı ve iki şirket de davadan çekilme kararı aldı.

Huawei ve Samsung muahede yaptı

Huawei bundan üç yıl kadar evvel Samsung’a dava açtı. Davanın konusu ise lisanssız 4G kullanımıydı. Bu davada Çin mahkemesi, Huawei lehine kararlar almaya hazırlanıyordu. Lakin şimdi bu gelişme yaşanmadan mutabakat kararı alan iki şirket, sorunu kolay yoldan çözmüş oldular.

Sözleşmenin ayrıntıları şimdi halka açıklanmadı. Fakat yayınlanan raporlara nazaran Samsung cürmünü kabul etti ve Huawei’ye bir ölçü lisans fiyatı ödeme kararı aldı. Bu bağlamda Samsung, 4G teknolojisini kullanan telefonlarının bir birçoklarında Huawei’ye lisans fiyatı ödeyecek. Bu sayının ne kadar olacağı, kaç adet telefonu kapsayacağı şimdi belirsizliğini koruyor.

Samsung geçtiğimiz yıllarda Apple ile de davalık olmuş, sonuç olarak Apple’a tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Teknoloji devleri neredeyse her gün patentler konusunda büyük problemler yaşıyorlar.

Başa dön tuşu