Huawei’ye bir darbe de Intel ve Qualcomm’dan geldi!

Amerika ile Çin ortasındaki tansiyon nedeniyle Huawei eserleri ABD’de büyük oranda yasaklanırken, Google’ın dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi Huawei ile ilgilerini askıya alması teknoloji dünyasında bomba tesiri yarattı.

Bir tarafta kullanıcılar ellerindeki telefonların kullanılmaz hale gelmesinden korkarken, öbür yandan şirketten resmi bir açıklama gelmesi bekleniyordu. Google’dan birkaç saat sonra bir darbe de Intel ve Qualcomm’dan geldi!

Intel, Qualcomm ve Broadcom’da Huawei yasağına katıldı!

Bloomberg’in yayınladığı haberde, Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google’ın akabinde en büyük üç işlemci markası diyebileceğimiz Intel, Qualcomm ve Broadcom‘un da şirket ile münasebetlerini askıya aldığı belirtiliyor.

Intel, sunucu ve dizüstü bilgisayarlar için işlemci sağlarken, Qualcomm modem ve öbür işlemciler konusunda fazla aktif değil. Çünkü, Çinli teknoloji devi akıllı telefonlarında kendi üretimi olan Kirin serisi işlemcilerini kullanıyor.

Bloomberg’in bir diğer raporunda ise, Çinli üreticinin ABD’den bu usul bir atak geleceğini evvelden bildiği ve en az üç aylık eser stoğu yaptığı belirtiliyor. Bu mühlet ABD’nin kararlarının kalıcı olup olmadığını anlamak için kâfi.

Şirket telefonları ve dizüstü bilgisayarları için kendi işletim sistemlerini geliştirmeye devam ediyor. Microsoft’tan başka şirketler ile emsal bir atağın gelip gelmeyeceği bilinmezliğini koruyor. ABD hükümetinin Huawei’yi yönetme uğraşının nasıl sonuçlanacağını ilerleyen devirde birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu