Idle Oyun Nedir? Neden Bu Kadar Bağımlılık Yapıcı?

Idle oyunlar, oyun sektöründe önemli bir yer edinmiştir ve pek çok açıdan dikkate değerdir. Bu masum gibi gözüken, basit ve eğlenceli olmalarıyla bilinen idle oyunlar göründüğünden çok daha fazlasına sahip yapımlardır. Biz de bu yazımızda idle oyun nedir ne değildir detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. İdle oyunların neden bu kadar bağımlılık yapıcı olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımız size yardımcı olabilir.

Idle Oyun Nedir? 

Idle, kelime anlamı olarak “boşta, hareketsiz, tembel, işsiz” gibi anlamlara gelir. Bir kişinin veya bir nesnenin aktif olmadığını, bir şey yapmadığını veya çalışmadığını ifade eder. İşte idle oyunlar da tam olarak böyledirler.

idle-oyun-nedir-1

Idle oyunlar, diğer oyunların aksine kendi kendine devam eden döngülere sahiptir. Çok kısa bir süre ilgilenseniz bile oyunu kendi haline bıraktığınızda her şey kendi kendine yapılmaya devam eder. Bu da oyuncunun pasif olduğu bir oyun kurgusunu oluşturur. Az eforla çok iş yapılabilen bir oyun döngüsüne sahip olduğunuz için kısa sürede oyun tarafından ödüllendirilirsiniz ve hiç takılmadan, sürekli gelişmeye ve ilerlemeye devam edersiniz.

Bağımlılık Yapma Garantili Mobil Oyunlar
MOBİL

Bağımlılık Yapma Garantili Mobil Oyunlar

Mobil cihazlarınız üzerinde oynayabileceğiniz bağımlılık yaratan oyunları listemizde bulabilirsiniz.

Idle Oyunlar Neden Bu Kadar Bağımlılık Yapıcı?

Idle oyunlar yapısı gereği bağımlılık yapıcıdır. Sadece tıklayarak ya da basit birkaç işlem yaparak oyun oynamak kulağa ilk başta çok saçma gelse de ekrana sürekli tıklamak ya da basit birkaç işlem yapmak için motivasyona ihtiyacınız vardır. Peki idle oyunlar bu motivasyonu nasıl sağlıyor?

Video Oyunlarının Bağımlılık Yapmasının 6 Psikolojik Nedeni
OYUN

Video Oyunlarının Bağımlılık Yapmasının 6 Psikolojik Nedeni

Video oyunlarının bağımlılık yapmasının altında yatan psikolojik sebepler nelerdir? Bu yazıda, video oyunlarının bağımlılık yapmasının altı psikolojik nedenini derledik.

Idle oyunlar nedir başlığı altında anlattığımız üzere bu yapımlar az eforla çok şey yaptığınız oyunlardır. Yani size çok hızlı bir şekilde bir şeyler başarıyormuş hissi verme konusunda aşırı iyi yapımlardır. Genel olarak idle oyunların bağımlılık yapıcı özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kolay erişim
  • Az çaba, yüksek ödül
  • Sürekli İlerleme hissi
  • Kısa süreli oynanış
  • Zihinsel meşguliyet

Kolay Erişim

Idle oyunlar genellikle basit ve anlaşılırdır. Bu da geniş bir kitleye hitap etmelerine yol açar. Bu tarz oyunlar ya çok ucuzdur ya da ücretsiz olarak sunulur. Bune ek olarak pek çok platformda oynanabilir haldedirler. Çok az sistem isteyen bu oyunlar hemen hemen her cihazda kolayca çalışabilir. Hal böyle olunca idle oyunlar hemen hemen herkese ulaşabiliyor.

Kolay erişim ve bu erişimin sürdürülebilirliği bağımlılık yaratmak için son derece önemli. Zira sürekli her yerden yer cihazdan oynayamadığınız bir oyuna bağımlılık geliştirmeniz daha zor olacaktır. Idle oyunların bu erişilebilirliği, bağlayıcılık oluşturmak için son derece önemlidir.

Oynadıkça Bağımlısı Olacağınız ve Uzak Durmanız Gereken 10 Bilgisayar Oyunu
LİSTELER

Oynadıkça Bağımlısı Olacağınız ve Uzak Durmanız Gereken 10 Bilgisayar Oyunu

Oynadıkça kendine bağımlı yapan ve uzak durmanızı tavsiye ettiğimiz 10 bilgisayar oyununu bu yazımızda inceleyebilirsiniz.

Az Çaba – Yüksek Ödül

Oyuncular az çaba sarf ederek hızlı bir şekilde ödüller kazanır. Bu durum da dopamin salgısını artırır ve bağımlılık yapar. Piyasada pek çok oyun sadece bu amaca hizmet etmek için üretilir. Özellikle de idle yapımlar, sizi bir an önce memnun etmek için hızlı bir şekilde gelişmenize ve ilerlemenize imkan verir.

Böylece oyunu her oynadığınızda keyif alırsınız. Sadece 5 dakika göz ucuyla oyunu oynasanız bile artan rakamlar, gelişen sistemler ve diğer pek çok parametrenin hızla yükseldiğini görmek sizi çok iyi hissettirir.

Sürekli İlerleme Hissi

Oyuncular oyun açık olmasa bile ilerleme kaydettikleri için sürekli bir başarı hissi yaşar. Idle oyun nedir başlığı altında bahsettiğimiz üzere bu oyunlar kendi kendilerine ilerleyecek şekilde tasarlanmıştır. Siz sadece küçük dokunuşlar ile bu ilerlemeyi hızlandırırsınız ya da ivmesini yükseltirsiniz. Bu durum da bağımlılık geliştirmek için çok derece önemlidir. Oyunu oynamasanız bile geliştiğinizi görmek son derece tatmin edicidir.

13 Yaşında Çocuklar Mobil Telefon Bağımlılık Tedavisi Görüyorlar
TEKNOLOJİ

13 Yaşında Çocuklar Mobil Telefon Bağımlılık Tedavisi Görüyorlar

Şimdi şurada otursak, akıllı telefonların ve teknolojinin şu fani hayatımızda bize kazandırdıklarından saatlerce konuşabiliriz. Ancak tam aksine, bizden alıp götürdüklerini konuşmaya gelince bir şekilde dilimiz tutuluyor. Özellikle, genç yaşta ellerine e

Kısa Süreli Oynanış

Idle oyunlar  gün içinde kısa sürelerde oynayabileceğiz oyunlardır. Zaman bazlı pek çok mekanik bulunur. Bu da onları sürekli kontrol etmeye teşvik eder. Oyunu sürekli, kısa aralıklarla oynama isteğiniz bağımlılık geliştirir. Telefonunuzdan ya da tabletinizden sürekli oyunu kontrol etme dürtüsü, her şeyi daha hızlı ve zamanında yapma arzusu sizi oyuna bağımlı kılar.

Zihinsel Meşguliyet

Bu tarz yapımlar sizi sürekli oyunu düşünmeye zorlar. Bir sonraki yapacağınız şey ile alakalı kafanızda sürekli yer eder. Idle yapımlar, oyunu oynarken değil de oynamazken daha çok meşgul ederler. Bu da oyunu sürekli oynamak için size fazladan bir sebep sunar.

Hem Zor Hem De Bağımlılık Yapan 10 Android Oyunu
OYUN

Hem Zor Hem De Bağımlılık Yapan 10 Android Oyunu

Oynadıkça hırsa yaparak daha da oynamak istediğini bağımlıllık yapan ve zor Android oyunlarını sizler için listeledik.

Sonuç

Idle oyun nedir ne değildir detaylı bir şekilde anlattık. Oyun sektörü için son derece önemli bir tür olan idle oyunlar eğer bilinçli bir şekilde oynanmazsa faydadan çok zarara sebebiyet verebilir. Özellikle oyun içi bir takım ödüllere ya da eşyalara çok para harcayabilen biriyseniz bu oyunlar uzak durmanız gereken bir türdür diyebiliriz. 

Az eforla dopamin salgılamak herkes ister ancak bu oyunların bağımlısı olmak uzun vadede sizi hem memnun etmeyecek hem de cebinizde büyük bir delik açacaktır. Hal böyle olduğundan bu tarz oyunları bilinçli ve dikkatli bir şekilde oynamak en iyisi olacaktır.

Oyun Severlere Farklı Türlerden Eşsiz PC Oyun Önerisi
OYUN

Oyun Severlere Farklı Türlerden Eşsiz PC Oyun Önerisi

Bu yazımız oyun önerileri arayanları sevindirecek. Eğer oyun tavsiyesi arıyorsanız bu yazımız sizlere oldukça faydalı olacaktır.

Idle oyun nedir, idle oyunlar neden bağımlılık yapıcıdır gibi sorulara cevap verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur. Siz idle oyun oynuyor musunuz? İleride idle oyunlar oynamayı düşünür müsünüz? Aşağıda bulunan yorumlar kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Bunun gibi içeriklere, güncel oyun ve teknoloji haberlerine anında ulaşmak için Tamindir’i takipte kalmayı unutmayın.

Başa dön tuşu