İngiltere 5G için Huawei ile çalışacak

Ülkeler ortasındaki 5G rekabeti tüm süratiyle devam ederken, şirketler ve hükümetler ortasındaki iştiraklerin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Huawei İngiltere 5G altyapısını kuracak!

İngiltere 5G altyapısı için Huawei ile çalışacak!

The Observer tarafından haftasonu sunulan bir raporda, İngiltere‘deki büyük taşıyıcıların 5G ağlarını Huawei‘nin yardımıyla oluşturacağı ortaya çıktı. Çinli şirket, Vodafone‘un yeni kuşak irtibatını başlattığı İngiltere’deki yedi eyaletten altısında 5G istasyonlarını kurmayı planlıyor.

İngiliz hükümeti, şirketin ulusal güvenlik için bir tehdit olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ederken. Bu mevzuda ABD’ye misal bir tavır sergilemesi de pek mümkün gözükmüyor.

Bu yüzden tüm 5G ağının ana merkezler hariç bütün kısımları için Huawei ile çalışmaya karar verdi. Ayrıyeten ekonomistlerin hesaplarına nazaran İngiltere Hükümeti, Çinli şirketin İngiltere’de kablosuz irtibat için telsiz sistemleri kurmasını engelleme kararı alırsa 4.5 milyar ila 6.8 milyar sterlin ortasında ziyan görebilir.

İngiltere hükümetindeki üst seviye üyelerden kimileri ise Huawei ile işbirliğinin ABD ile bağlantıları bozarak ülke iktisadına ziyan vermesi korkusu içerisindeler. Bu yüzden Çinli şirketin ne kadar kısıtlanması gerektiği üzerine tartışmalar devam ediyor.

Ama şimdilik toplam 150.000 baz istasyonu Çinli şirket tarafından kurulacak. Matthew Howett “Operatörler Huawei altyapısını kullanmaktan mutlu. Sorun, 5G olayının hükümetler tarafından büyük bir hırs sorunu haline gelmesi.” dedi. Bu cümleler de ülkeler ortasındaki yeni teknoloji rekabetini gözler önüne serdi.

Başa dön tuşu