İkinci el akıllı telefonların değer kayıpları belli oldu: iPhone’lar yatırım aracı!

Akıllı telefonlar, günümüzde gereksinim haline geldi ve neredeyse büyük küçük herkesin elinde en az bir tane var. Ama son vakitlerde global olarak yaşanan ekonomik problemlerden kaynaklı akıllı telefonların fiyatı bilhassa de amiral gemisi modellerinde artış gösterdi. Bu nedenle alıcılar, birebir vakitte satarken de pahası düşmeyen modeller tercih etmeye çalışıyor. Cupertino isimli bir araştırma şirketi, yayınladığı bir raporda ikinci el akıllı telefon paha kayıplarını ayrıntılandırdı ve ortaya koydu. Pekala, hangi markaların bedeli düşmüyor? Habere daima birlikte göz atalım.

Akıllı telefon modelleri ortasında iPhone’lar daha az kıymet kaybediyor

Cupertino, akıllı telefonların bedel kaybıyla ilgili yaptığı bir araştırmada iPhone’ların daha az paha kaybettiğini ortaya koydu. Bu rapora nazaran rastgele bir iPhone modeli, tıpkı segmentteki Android modeline nazaran çok daha az paha kaybediyor.

Cupertino’ya nazaran Apple’ın en sondan bir evvelki serisinin üst modeli iPhone 13 Pro Max, bir buçuk yıl evvel tanıtılmasına karşın yalnızca yüzde 44,6 oranında bir kıymet kaybı yaşadı. Son serisindeki iPhone 14 Pro Max ise tanıtılmasının akabinde beş ay geçmesinde karşın yalnızca yüzde 27 paha kaybetti.

Cupertino’nun genel araştırma sonuçlarına iPhone modellerinin tamamı genel olarak yalnızca yüzde 69 bedel kaybediyor. Bu oran en büyük rakibi Samsung için ise yüzde 90 olarak belirlendi. İki teknoloji devi ortasındaki bu fark dikkat cazibeli oldu.

Öte yandan piyasa pahaları temel alındığında pratikte iPhone modellerinin Android’lere nazaran daha az bedel kaybettiği bilinen bir gerçekti. Ancak araştırma sonucuyla birlikte de sayısal bilgilerle de ortaya çıktı. Akıllı telefon konusunda devamlı olarak yeniliği takip eden ve değişim yapan şahıslar de bu nedenden ötürü Apple eserlerini tercih ediyor.

Siz okuyucularımız bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kıymetini en az kaybeden akıllı telefon modelleri hangisi ve satın alırken bu mevzuyu dikkate alıyor musunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Başa dön tuşu