Intel yüzünden Mac satışları ‘yine’ yerinde saydı

Bilgisayar dünyasının en büyük birinci üç ismi HP, Lenovo ve Dell’in bilgisayar satışları ikinci çeyrekte yükseldi.  Sektörün en değerli isimleri bilgisayar satışlarında ivme kazanırken durum Apple tarafında bu türlü değil. Şirketin, ikinci çeyrekte Intel’den ötürü satış gerçekleştiremediği ortaya çıktı. Pekala tüm dünyadaki bilgisayar satışları artarken, Apple Intel ile ilgili neler yapmayı planlıyor? Yılın ikinci çeyreğinde Mac satışları hangi düzeyde gerçekleşti?

Apple Intel sorunu neden kaynaklandı?

Intel, bilgisayar üreticilerine yeteri ölçüde işlemci üretmek için elinden geleni yapsa da başarısız kalmış durumda. Bu başarısızlıktan en çok etkilenen şirketlerden biri de Apple oldu. Apple’ın ikinci çeyrekte satmış olduğu Mac satışlarında düşüş yaşandı. Araştırma şirket Gartner’a nazaran, Intel’in Apple’a yeteri sayıda işlemci üretememesi akabinde Apple bu yıl ikinci çeyrekte düşüş yaşadı.

Apple’ın satış sayıları yerinde saydı

Gelen raporlara nazaran Apple bu yılın ikinci çeyreğinde 3.72 milyon adet Mac satışı gerçekleştirdi. Raporda, Apple üzere başka üreticilere nazaran nispeten satışları daha az olan şirketlerin Intel’den etkilendiği ve bu durumdan ötürü satışların yavaşladığı belirtiliyor. Rapora nazaran, Intel yeteri kadar işlemciyi üretebilseydi, Apple’ın Mac satış sayıları daha fazla olabilirdi.

Apple Intel işlemcileri bırakma kararı almak üzere olabilir!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir öbür haber de, Apple’ın Intel konusunda radikal kararlar almaya yönelik olduğuydu. Sızan haberlere, Apple bilgisayarlarında Intel tarafından üretilen işlemcileri kullanmak istemiyor. Apple, kendi bilgisayarlarında kendi ürettiği A serisi işlemcileri devreye almayı planlıyor. Sızıntılara istikamet veren en büyük haber ise ARM işlemci mimarisinin kıymetli isimlerinden Mike Filippo’un Apple’a katılması oldu.

Gelecek aylarda bu haberlerin daha net bir formda ortaya çıkması bekleniyor. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu