Intel’in 28 çekirdekli işlemcisi ile rekora imza atıldı!

Tayvan’da düzenlenen Computex etkinliğinde teknoloji devleri işlemciden ekran kartına kadar geliştirdikleri üst düzey donanımları tüm dünyaya sergilerken, aktifliği damgasını vuran bir öteki ayrıntı ise sıvı – azot buharı oluyor.

Zira, günümüzün en tanınan RAM üreticilerinden birisi olan G.Skill’in dünyanın en düzgün overclockçularını bir ortaya getirdiği ve 10000 dolar para mükafatı sunduğu OC World Cup aktifliği Computex’te düzenleniyor. Bu yıl aktifliğe damga vuran işlemci, 255 W TDP’ye sahip olan 28 çekirdekli Intel Xeon W-3175X oldu.

28 çekirdekli Intel Xeon W-3175X overlock edildi!

Yaklaşık 3000 dolar pahasında olan bu işlemci ile 6 GHz’in üzerine çıkmak isteyen overclockçuların önündeki en büyük pürüz, soğutma. Çünkü, çekirdek sayısının fazla olması nedeniyle çalışma frekansı artırılan işlemcinin i7-7700K üzere öteki işlemcilere kıyasla çok daha uygun soğutulması gerekiyor.

Ekibin başında bu alanda muvaffakiyetini kanıtlamış isimlerden Joseph Stepongzi “Steponz” yer aldı. Intel Xeon W-3175X’in yerleştirildiği ASUS ROG Dominus Extreme anakart üzerine 12 adet G.Skill Trident Z Royal 8 GB RAM takıldı.

Beklenildiği üzere en büyük zorluk soğutma tarafında yaşandı. Epey ağır olan soğutma kabininin işlemcinin her noktasına eşit biçimde sızı azot temas ettirmesi için anakart ve soğutma kabini üzerinde birtakım modifikasyonlara imza atıldı.

İşlemcinin sıcaklığı -100 derecenin altına indirilirken, 6.1 GHz düzeyine kadar overclock yapılabildi. Cinebench R15 ile işlemci test edilmeye çalışıldığında ise 6.1 GHz düzeyinde mavi ekran alındı. İşlemcinin Cinebench R15 kullanılarak başarılı bir biçimde test edilebildiği çalışma frekansı 5.5 GHz oldu.

Başa dön tuşu