iOS 13 kamera için önemli bir özellik sunacak!

WWDC 19 ile iOS 13 tanıtıldı. iOS 13’ün sunulan özelliklerinin yanında, kesin olmayan özellikleri de sızmaya ve netleşmeye devam ediyor. Yeni iPhone’lar ile birlikte yayınlanacak olan iOS 13 çoklu kamera desteği sunacak!

iOS 13 çoklu kamera dayanağı sunacak!

iOS 13 yakında hem ön hem de art kameraları kullanarak manzaraları ve görüntüleri tıpkı anda yakalayabilecek. Bu özelliğin iPhone X sonrası iPhone’lar için ve yeni kuşak iPad Pro’larda sunulması bekleniyor.

Yeni iOS güncellemesindeki çoklu kamera desteği arka kamera ile fotoğraf çekmenize müsaade verirken, ön kamerası ile de tıpkı anda çekim yapmanıza müsaade verecek. Hem videolarda hem de fotoğraflarda bu özelliği kullanabilecek olmanız kamera tecrübenizi farklılaştıracak.

Ayrıca görüntü çekimi sırasında kaydedilen seslerin yazılımsal olarak kameralara nazaran ayrıştırılması bekleniyor. Buna ek olarak, geliştiricilerin TrueDepth kameraları kullanması bekleniyor. Yani gerideki iki kameranın da başka ayrı kullanılması bu özelliğe dahil edilebilir. Bu durum yeni iPhone’ların sahip olacağı kamera sayısıyla da gelişecek üzere duruyor.

Donanım kısıtlamaları nedeniyle, kullanıcılar sırf bir çoklu kamera oturumuyla sonlandırılacak. Çoklu kamera modunu destekleyen aygıtlar ise iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve iPad Pro dahil olmak üzere yeni çıkacak olan iPhone’larla hudutlu olacak.

Son olarak, çoklu kamera modunun yakın geçmişine bakacak olursak Huawei bu özelliği P30 Pro ile sunmuştu. Bu özelliğin biraz farklılaştırılıp yeni iPhone’lar için kullanılacak olması ve ABD’deki Huawei krizi bağdaştırılırsa, epey eleştirilecek bir husus olacak üzere duruyor.

Başa dön tuşu