iOS 13 özellikleri ortaya çıktı! Beklenen özellik geliyor!

Apple, iOS 13‘ü  3 Haziran’da başlayacak olan WWDC 2019‘da duyurmaya hazırlanıyor. Aktiflik büyük bir heyacanla beklenirken, iOS 13 hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

iPhone ve iPad kullanıcıları uzun vakittir beklenen karanlık moda iOS 13 ile birlikte kavuşuyor. MacOS’takilere emsal yüksek kontrastlı bir sürüm de dahil olmak üzere sistem genelinde uygulanacak olan karanlık mod geliyor.

iOS 13 karanlık mod ile geliyor!

iOS 13 özellikleri ortasında, birden fazla pencereye sahip olma özelliği yer alıyor. Her pencere başlangıçta ekranın bir kısmına tutturulmuş, lakin serbestçe hareket ettirilebilen ve bir sürükleme hareketi ile ayrılabilen sayfaları da içeren bir özellik gelecek.

Bu kartlar ayrıyeten üst üste gizlenebilir olacak. Hangi kartların üstte, hangilerinin altta olduğunu belirtmek için derinlik efekti kullanılacak.

Sallayarak geri alma fonksiyonu dışında standart bir geri alma seçeneğinin olmaması birçok iOS kullanıcısının ortak rahatsız olduğu bir husus.

iOS 13 ile Apple, iPad’e metin girişi için yeni bir geri alma hareketi sunacak. Yeni geri alma fonksiyonunun klavye bölgesinde üç parmakla dokunmak, sola ve sağa kaydırmak üzere etkileşimli hareketlerle sağlanması bekleniyor. Bu hareketlerin Assistive Touch’daki üzere kullanıcı tarafından özelleştirilebilmesi de yapılan iyileştirmeler ortasında yer alıyor.

Kısıtlı değişimlere müsaade veren yazı tipleri özellikleri de iOS 13’te büyük bir değişime kavuşacak. Artık sisteme yeni yazı tipleri eklemek için aygıt profili yüklemek gerekli olmayacak. Bunun yerine Ayarlar‘da yeni bir yazı tipi idare paneli olacak ve eksik yazı tipi olan bir belgeyi açtıklarında sistem kullanıcıyı bilgilendirecek.

Posta uygulaması da daha kreatif hale gelecek. Yakın vakitte güncellenen öbür posta sağlayıcılardaki üzere kategoriler aranırken; alışveriş, güncellemeler, seyahat ve başka kategoriler olarak iletiler kategorize edilebilecek. Kullanıcılar ayrıyeten bir e-postayı “daha sonra oku” olarak işaretlediklerinde ilgili posta için okuma hatırlatıcısı ekleyebilecek.

Apple yaptığı yeniliklerle; Pages, Numbers ve Keynote dahil olmak üzere kendi üretkenlik uygulamalarının, başka doküman tabanlı uygulamalarla birlikte kolay kolay kullanılabilmesi üzerinde çalışıyor.

Kullanıcılar; uygulamalar ortasında, evrak ya da klasör içinde süreç yaparken MacOS Finder‘daki üzere tıklayıp sürükleme özelliğine emsal bir uygulama yapabilecek. Yani, kullanıcılar artık bir seçim yapmak için listede birden çok parmağını yahut öğe koleksiyonunu seçip sürükleyebilecek.

Ortaya çıkan yeni bilgiler heyecan verici, fakat her yıl Apple’ın konferansında farklı sürprizler sunması bu heyecanı farklı bir noktaya taşıyabilir. Siz iOS 13’den neler bekliyorsunuz? Yorumlarda belirtiniz..

Başa dön tuşu