iPad ve iPhone kullanıcıları için güvenlik uyarısı

Her yıl yeni aygıtlarını piyasaya süren Apple, kimi özellikler konusunda tezini korumak istiyor. Bu özellikler ortasında zımnilik ve güvenlik birinci sırada yer alıyor. Lakin, ortaya çıkan son haberlere nazaran Apple güvenlik konusunda birtakım sıkıntılar yaşıyor olabilir. iPad ve iPhone kullanıcıları için ikaz İsrailli şirketten geldi.

iPad ve iPhone kullanıcıları için uyarı

Apple’ı üzecek haber İsrailli şirketi Cellebrite‘den geldi. Şirketin savı ise, Apple’ın yıllardır savı olan ve kullanıcıların en çok güvendiği husus olan iPhone ve iPad aygıtlarının şifresinin kırılabilmesi. Tim Cook daha evvel yaptığı açıklamayla tüm dünyada 1.4 milyar kullanıcının olduğunu söylemişti. Bu datadan hareketle, toplamda 1.4 milyar kullanıcının tehlike altında olduğu söyleniyor.

Cellebrite firması, yaptığı açıklamada kullanıcılar ile kimi bilgileri paylaştı. UFED Premium ile iOS 12.3 kullanan iPhone ve iPad’ler dahil tüm aygıtların kilidinin açılabilir olduğu belirtildi. Bahis hakkında Apple tarafından hala bir açıklama gelmemiş olsa bile Cellebrite firması ciddiye alınması gereken bir firma.

Zira teze nazaran, firma 2015 yılındaki kıymetli bir cinayeti aydınlatmada yardımcı olmuş,  FBI’ın isteği üzerine iPhone 5C‘nin kilidini kaldırmıştı.

Konu tek bir şirket hakkında olsa da, iPhone‘larda bu türlü bir art kapının olması kullanıcılar tarafından beğenilen karşılanmıyor.

Bakalım Apple güvenlik hakkındaki bu haber için rastgele bir açıklama yapacak mı?

Başa dön tuşu