iPadOS tanıtıldı! İşte özellikleri!

Apple, WWDC 2019 etkinliğinde sürprizlerine devam ediyor. Apple Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi’nde aktiflikten evvel ismi görünen iPadOS tanıtıldı. Aktiflikle birlikte yeni iPadOS özellikleri muhakkak oldu.

iPadOS özellikleri

Apple, iPadOS’a yeni referanslar eklemek için lisans mukavelesini güncelleyerek, iPad’in bu yıl WWDC’de iOS işletim sisteminden ayrılacağı katılaştı. Değişiklik birinci olarak Steve Moser tarafından aktiflikten kısa bir mühlet evvel Twitter’da görüldü.

WWDC 2019 etkinliğinde iPad’de yapılan büyük değişiklikler açıklandı. iPad nihayet çoklu pencereleri destekleme özelliğine kavuştu. Bu sayede birebir uygulamanın birden fazla penceresi açık formda kullanılabilecek. Pencereler istenen pozisyona sabitlenebilir ve boyutu ayarlanabilir olacak.

iOS 12’de gördüğümüz ana ekran düğmesi bulunmayan iPhone modellerinden aşina olduğumuz ekranın altında yer alan imleç, iPadOS ile yeni yeteneklere kavuştu. Uygulamalar ortası geçiş, çoklu vazife ekranına geçiş, ana ekrana geçme üzere yeni erişilebilirlik yetenekleri artık iPad kullanıcıları için daha pratik olacak.

iPad resmi olarak USB bellekler ile SD kartlar ile çalışmaya uygun hale geldi. Böylelikle yedekleme, düzenleme ve taşıma süreçleri için bulut servis zaruriliği kalkmış oldu.

iPad ana ekran sistemi geliştirilirken, yeni sistemin erişilebilirlik özelliği olarak fare kullanımına dayanak sunacak. Ayrıca, iPad’in macOS 10.15 ile gelen Sidecar kod ismi verilen yeni bir masaüstü uzantısı ile MacBook’lar için harici bir ekran olarak kullanılmasını sağlayacak.

Otel ve araç girişi için kullanılacak yeni PassKit ile Apple Wallet özelliklerinin otel odalarına ve uyumlu araçlara erişmenizi sağlıyor.

iPad için Siri

iPhone, Apple Watch ve MacBook aygıtlarda kullanılabilen Siri, yeni işletim sistemiyle birlikte iPad modellerine geldi. Bilindiği üzere iOS 12 ile beraber iPhone modellerinde, kilit tuşuna uzun basıldığında Siri etkin edilebiliyordu. iPad’in boyutundan ötürü fizikî tuş yerine macOS yazılımındaki üzere iPad için Siri, Dock üzerinden faal edilebilecek.

iPad için Yeni Dock

Yeni Dock dizaynında çoklu misyon ekranında rastgele bir içeriği, örneğin Haritalar içerisinden bulunduğunuz pozisyonu Dock üzerine sabitleyebileceksiniz. iOS 12 özelinde dock üzerinde yalnızca uygulamalar değiştirilip sabitlenebiliyordu.

Başa dön tuşu