iPhone bataryası ne zaman değiştirilmeli?

iPhone’lar için en çok tartışılan mevzulardan birisi de batarya kullanım müddetleri. Apple geçtiğimiz yıllara göre batarya mühleti konusunda iyileştirmeler yapsa da, eski model iPhone kullanıcıları iPhone batarya kullanım mühletleri konusundan hala muzdarip. Eski model bir iPhone’un batarya değişimi, batarya mühletini arttırmak için hoş bir tahlil olabilir. Peki, iPhone batarya değişimi ne vakit yapılmalı?

iPhone bataryasını ne vakit değiştirmeliyiz?

Her iPhone bataryası, ortalama 500 şarj döngüsünden sonra yani telefonunuzu 500 kez yüzde 100 şarj etmenizin akabinde en yüksek performans yeterliliğini kaybediyor. Bu döngü akabinde ise Apple’ın açıkladığı bilgilere nazaran telefonunuzun bataryası yüzde 85 kapasiteli bir bataryaya dönüşüyor.

Yani siz pilinizi yüzde 100 şarj etseniz dahi, telefon birinci gün kadar değil yalnızca bataryanızın yüzde 85’i kadar şarj olabiliyor. Hemde yüzde 100 şarj olmuş bir halde göstermesine karşın. İşte bu süreçten sonra ise batarya sürenizden şad değilseniz batarya değişimi tek deva oluyor!

Batarya değişimi vakti geldiğini iPhone üzerinden görebilir miyim?

Apple, iOS 11 ile birlikte getirdiği pil sıhhati görme özelliğini iOS 12 ile bir arada tam sürüm olarak görmemize imkan sağladı. Şayet telefonunuza iOS 11 ve üstü bir sürüm  yüklediyseniz, telefonunuzun ayarlar kısmından pil sıhhatine girerek tefonunuzun pilinin ne kadar sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.

Telefonunuzun batarya sıhhati yüzde 85 altına düşmüş ise batarya değişiminin vakti gelmiş demektir. Lakin bataryanızdan şikayetçi değilseniz ivedi etmenize gerek yok. Ancak batarya kullanım müddeti size yetmiyorsa değişim kararı aldıysanız bu süreçte yalnızca bir yetkili servisten yardım alın.

Apple’ın kendi servisleri her ne kadar ağır olsa da Apple’ın şahsen tavsiye ettiği ve güvenebileceğiniz dış servislerede gidebilirsiniz. Dış servisler Apple’dan bağımsız olarak çalışan lakin büsbütün Apple’ın onayladığı servisler olduğu için rahatça güvenebilir, iPhone batarya değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu