iPhone bataryasını hızlı şarj etmek mümkün mü?

iPhone kullanıcılarının büyük bir kısmı pil kullanım müddetlerinden şad değil. Bu memnuniyetsizliğe bir de uzun şarj mühletleri eklendiğinde durum kullanıcıları zorlayabiliyor. Pekala iPhone süratli şarj etme nasıl yapılır?

iPhone süratli şarj etme

iPhone 6S modellerinden iPhone 8 modellerine kadar olan tüm iPhone modelleri süratli şarj dayanağına sahip. Hatta, iPhone 8 ve üstü bir modele sahip iPhone kullanıcıları telefonlarını 30 dakikada yüzde 50 düzeyinde şarj edebiliyor. Lakin, bu şarj suratı düzeyine ulaşmak isteyen kullanıcılar, kutudan çıkan adaptörü kullansalar bile istedikleri şarj düzeyine ulaşamadıklarının altını çizelim. Bunun sebebi ise Apple’ın kullanıcılara iPhone’un şarj olmasını sağlamak için kutu içeriğinde 5 Watt gücünde bir adaptör sunması.

5 Watt gücündeki adaptör, telefonumuz teknik olarak süratli şarjı desteklese de, kullanıcılara süratli şarj imkanı sunmuyor. Yani Apple, iPhone’ların süratli şarj düzeyine ulaşması için kutu içeriğinde kâfi donanımı kullanıcılara sunmuyor ve yeni bir adaptör almalarını bekliyor.

iPhone 8 ve üstü modeller, tam süratli şarj yeterliliğine sahip modeller. Bu modelleri 30 dakikada yüzde 50  üzere bir düzeyde süratli şarj etmek için 30 Watt gücündeki bir adaptörü satın almanız gerekiyor. 30 Watt güce sahip bir adaptör kullanmasanız dahi, telefon 5 Watt üstü tüm adaptörlerde, kutu içerisinden çıkan adaptöre nazaran daha süratli şarj performansı almanız mümkün.

iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinden birine sahip kullanıcılar ise kutudan çıkan 5 Watt gücündeki adaptörden daha güçlü bir adaptör kullandıklarında daha süratli bir şarj tecrübesi elde edebiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, Apple süratli şarjı destekleyen telefon modelleri üretiyor lakin kutu içeriğinde süratli şarj takviyesi sunan şarj adaptörlerini kullanıcıya sunmuyor. Kullanıcının süratli şarj elde edebilmesi için yapması gereken tek şey, kutu içeriğinden çıkan adaptörden daha güçlü bir adaptör satın alması oluyor.

Başa dön tuşu