iPhone XI serisi hakkında bilinen her şey!

Son vakitlerde ortaya çıkan sızıntılar, iPhone XI serisi hakkında kıymetli ayrıntıları bizlere vermiş oldu. Eylül ayının ikinci ya da üçüncü haftasında tanıtılması beklenen modeller hakkında bilinen her şeyi sizler için derledik.

iPhone XI serisi hakkında bilinen her şey!

Apple’ın yeni modellerine tanıtmasına sadece üç ay kaldı. Şirketin bu yıl iPhone XI, iPhone XI Max ve yeni iPhone XR modellerinin tanıtımını yapması bekleniyor. Sizler için iPhone XI ve iPhone XI Max hakkında ortaya çıkan tüm söylentileri derledik!

iPhone XI – Tasarım

Tasarım noktasında ortaya çıkan sızıntılar yeni modellerin, evvelki modellerle emsal boyutlarda olacağını işaret ediyor. Geçtiğimiz haftalarda sızdırılan kılıf dizaynları da, bunu doğrular nitelikte.

iPhone XI’nin kılıf ölçülerine göz attığımızda 143,9 x 71,4 x 7,8mm olduğunu görüyoruz. iPhone XS modelinin 143,6 x 70,9 x 7,7mm ölçülerini göz önüne aldığımızda, yeni model biraz daha büyük ve biraz daha kalın olarak karşımıza çıkabilir.

Bununla birlikte iPhone XI Max modelinin kılıf ölçüleri de aygıtın 157,6 x 77,5 x 8,1mm ölçülerinde olacağını işaret ediyor. iPhone XS Max‘in 157,5 x 77,4 x 7,7mm ölçülerini göz önüne aldığımızda, bu model de biraz daha büyük ve 0,4 mm daha kalın olacak.

Bununla birlikte iPhone 11 serisinde art kameranın yeniden tasarlanmış bir halde piyasaya sürüleceği, çabucak hemen kesin üzere görülüyor. Bu ayrıntıya kamera kısmında değinmeye devam edeceğiz ancak iPhone XI modellerinde üçlü kamera kurulumuna geçiş yapılacağını da burada belirtmiş olalım. Bu üç art kameranın art tarafta dikdörtgen bir form içinde konumlandırılacağını da belirtelim.

Bu dizaynın birtakım şahıslarca beğenilmeyeceğini düşünen Apple, tekrar savlara nazaran arka kasa materyalinde de değişikliğe gitti. ‘Yeni ve benzersiz‘ bir art cam kasa tasarımı ile piyasaya sunulması beklenen yeni XI modelleri, özel ayarlamalarla birlikte kameranın daha az göze çarpmasını sağlayacak. Öbür raporlar ise yeni modellerin buzlu cam kullanabileceğini söz ediyor.

Bununla birlikte kameranın getirdiği alan kısıtlaması sebebiyle, yeni modellerin kontrol tuşlarında (ses denetim, güç) ufak konum değişikliklerinin yapılacağı belirtiliyor. Ayrıyeten sessize al düzeneğinin da sağa sola değil, aşağı yukarı bir forma bürüneceği belirtilmekte.

iPhone XI – Ekran

Aktarılan bilgilere nazaran iPhone XI modelleri, geçen yılki XS modelleri ile tıpkı OLED ekrana sahip olacak. Ayrıyeten yeniden kılıftan yola çıkarak iPhone XI’nin 5,8 inç ve iPhone XI Max’in 6,5 inç boyutunda ekrana sahip olması bekleniyor. Kimi bireyler bu yılki iPhone modellerinin ekran boyutunda değişiklik olacağını söz etse de, şu ana kadarki sızıntılarla uyuşmadığını söyleyebiliriz.

Ayrıca tedarik zincirindeki sızıntılar, bu sene satışa sunulacak modellerde 3D Touch dayanağının de sona ereceğini işaret ediyor. Apple son vakitlerde kullanıma sunduğu güncellemeler ile bunun önünü açmıştı. Şirket bu dayanaktan çok yavaşça uzun süreli basma aksiyonuna geçiş yapmakta.

iPhone XI – Kamera

Kamera teknolojisi, bu sene satışa sunulacak modellerin en merak edilen bileşenlerinden birisi. Pek çok rapor iPhone XI modellerinin geride üçlü kamera kurulumuna sahip olacağını ve bu durumun evvelki modellere nazaran çeşitli iyileştirmeler sunacağını söz ediyor. Bloomberg tarafından yapılan habere nazaran üçlü kamera, beraberinde ultra geniş açılı bir lens içerecek.

Ayrıca ön kamera için de kimi iyileştirmeler bulunuyor. Son tezlere nazaran ön tarafta bulunan kamera 7 MP çözünürlükten 12 MP çözünürlüğe yükseltilecek. Ming-Chi Kuo tarafından aktarılan datalar, art kameranın göze çarpmasını engellemek için yeni bir malzeme yapısına gidileceğini ve bu biçimde daha estetik bir görünüş yakalanacağını söz ediyor.

iPhone XI – Performans

Performans istikametinde gelen sızıntılar, iPhone XI modellerinin A13 işlemci ile satışa sunulacağını işaret ediyor. Apple’ın bu yılın başında TSMC ile üretimine başladığı işlemciler, yeni modellere güç verecek. Kestirimler evvelki jenerasyon işlemciye nazaran kayda değer artışların olacağı istikametinde.

Tahminler yeni işlemcinin Geekbench 4 skorunun tek çekirdekte 5,200 civarına ulaşması tarafında. Bu skorun epey iddialı ve yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

iPhone XI – Bağlantı

Ünlü blog Macotakara’nın paylaşımına nazaran yeni iPhone modelleri, Bluetooth üzerinden iki farklı cihazla irtibat kurabilecek. Bunun Bluetooth 5 üzerindeki bir teknoloji ile sağlanması mümkün üzere gözüküyor. Lakin kelam konusu teknoloji tıpkı anda iki hoparlör ya da birebir anda iki kulaklık üzere dayanaklardan fazla bir kulaklık bir saat üzere takviyeleri sunabilmekte.

Bununla birlikte yeni iPhone modellerinin 5G bağlantısına sahip olması aslında beklenmiyor. Son gelen savlar, bunun için  2020 yılını beklememiz gerektiğini göstermekte.

iPhone XI – Batarya ve şarj teknolojileri

iPhone XI serisi için dikkat çeken savlardan birisi de, kablosuz şarj ile birlikte kablosuz ters şarj özelliğine sahip olacağı istikametinde. Öteki markaların bu özelliğe sahip birkaç modeli şu an halihazırda satışta. Kablosuz karşıt şarj özelliği ile birlikte, kablosuz şarj takviyesine sahip aygıtları iPhone’unuzdan şarj edebileceksiniz.

Tabii bu türlü bir özelliği kullanabilmek için, daha büyük bir bataryaya gereksiniminiz var. Analist Kuo, iPhone XI bataryasının yüzde 20 ila 25 oranında, iPhone XI Max bataryasının ise yüzde 10 ila 15 oranında büyüyeceğini tabir ediyor. Bu kategorideki son sav ise 18W şarj aleti istikametinde. Şimdilik bu bahiste kesin sızıntılar olmasa da, aklımızın bir ucunda bulunsun.

iPhone XI – Fiyat

Fiyat konusunda bilgi vermek için şimdi çok erken. Fakat temelde XS ve XS Max modellerinde olduğu gibi bir fiyatlandırma bekleniyor. Fiyatlandırma iPhone XI için iddiası olarak 999 dolardan başlayacak ve depolama seçenekleri ile artacaktır. Üst model için fiyatlandırma haliyle daha üstte olacaktır.

Fiyatlandırmanın depolama için 64 GB ile başlamasını ve 256 GB ile 512 GB ek seçeneklerin sunulmasını bekliyoruz. Apple’ın bu sene 1 TB depolama seçeneğini sunması, şu basamakta pek beklenmiyor. Apple’ın bu sene piyasaya sunmasını beklediğimiz yenilenmiş iPhone XR’ının fiyatı ise muhtemelen 749 dolar düzeyinden başlayacaktır.

Siz yeni modeller hakkında neler düşünüyorsunuz? Okuduğunuz bilgiler sizi heyecanlandırmayı başarabildi mi?

Başa dön tuşu