iPhone’lar için geç kalınmış özellik geliyor

Apple geç kalınan bir özelliği kullanıcılara sunmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıllarda çentikli ekran dizaynına geçerek fizikî düğmeyi kaldıran Apple, ekrandan parmak izini kullanıcılara sunmamıştı. Sonunda iPhone ekrandan parmak izi okuyucu özelliğine kavuşacak!

Sonunda iPhone ekrandan parmak izi okuyucu özelliğine kavuşacak!

Apple, iPhone X‘in piyasaya sürülmesiyle birlikte 10. yıl dönümüne özel en ikonik özelliklerinden olan fizikî düğmeyi iPhone’lardan kaldırdı. Onun yerine ekran gövde oranını epey genişleten çentikli bir tasarım sundu.

Ancak, ana düğmenin kalkmasıyla birlikte, düğme üzerinde barındırılan parmak izi okuyucusu da iPhone özellikleri ortasından tozlu raflara kaldırıldı. Yeni iPhone’larda güvenlik tedbiri için Face ID teknolojisi kullanılmaya başladı.

Ama bu yıl birçok şirketin ekrandan parmak izi okuyucusunu aygıtlarına entegre etmesiyle birlikte Apple da ekrandan parmak izi teknolojisini aygıtlarında kullanma kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Çin’e özel bir iPhone üretileceğine dair güçlü sızıntılar çıkmıştı. Çin’e özel çıkarılacak iPhone’un maliyetinin düşürülmesi için Face ID’nin kaldırılıp parmak izi tarayıcısının yine konumlandırılacağı da söyleniyordu.

Bugün gelen bilgiler ise Apple’ın tüm yeni iPhone modellerinde ekrandan parmak izi tarayıcısını kullanacağı istikametinde. Ayrıyeten aygıtlarda Face ID’nin de tıpkı anda bulunması beklenenler ortasında.

Son olarak, iPhone’lardaki çentiğin kaldırılması yerine küçültülmesi ve çerçevelerin inceltilmesi bekleniyor. Muhtemelen bu yıl da geçen yıla nazaran farklı bir dizaynla karşılaşmayacağız.

Başa dön tuşu