Çin sınır polisi turistlerin telefonuna uygulama kuruyor

ABD Dışişleri Bakanlığı yeni düzenlemesiyle vize müracaatlarında toplumsal medya hesaplarını istemeye başlanacağını açıklamıştı. ABD vizesi ile ilgili bu ilgi cazip kararın akabinde Çin hudut polisi tarafından uygulanan da gündeme geldi. Çin vizesi ile Çin’e giden turistlerin telefonlarına gözetleme uygulaması kuruluyor.

Çin hudut polisi gözetleme uygulaması ile turistleri inceliyor

ABD vizesi ile ilgili alınan karar, ülkeye ziyarete giden turistlerin ulusal güvenliği tehdit edip etmeyeceğine dair bir teminat niteliği taşıyor. Turistin kim olduğuna toplumsal medya hesaplarından bakmak isteyen ABD’nin akabinde Çin cephesinde de farklı bir uygulama ortaya çıktı.

Çin’deki hudut polisi, bilhassa Kırgızistan’dan gelen ziyaretçilerin telefonlarına gizlice, gözetleme uygulaması kuruyor. Bu uygulama kişinin e-postalarına, kısa iletilerine ve bireylerine ulaşabiliyor.
Kullanıcı ezkaza bir uygulama indirdiğinde ya da haber okuduğunda gözaltına alınma riski taşıyor.

Gözetim uygulaması ile ilgili hükümet cephesinden bir açıklama geldi. Bu uygulamaların, yetkililerin ‘sorunlu’ olarak gördüğü içeriği araştırmalarının bir kesimi olduğu söyleniyor.

Çin hükümeti son vakitlerde sık sık Müslüman kamplarıyla da gündeme geliyor. Hükümetin ‘Yeniden eğitim kampları’ olarak isimlendirdiği kamplara toplanan Müslümanlar orada hükümetin karar verdiği formda eğitiliyor. Bu uygulama birçok kişi tarafından insanlık dışı olarak değerlendirse de Çin’in geri adım atmaya niyeti yok.

Çin, Sincan bölgesindeki Müslüman nüfus için uygulamalarına da devam ediyor. Sokaklara ve mescitlere yüz tanıma kameraları kuran hükümet, ayrıyeten burada yaşayanların telefonlarına da kelam konusu uygulamaları indirmeleri için baskı uyguluyor.

Android telefonlara taşınabilir uygulama, iPhone’lara tarayıcı

Akademisyenler ve siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan tahlilde, Çinli bir şirket tarafından tasarlanan uygulamalanın, Android telefonları sıkıntılı olarak görülen içerikler konusunda sıkı bir taramadan geçirdiği argüman edildi. Problemli içerikler ortasında Ramazan ayında oruç tutmak, Dalai Lama’nın edebiyatı ve Unholy Grave isimli bir Japon metal kümesi üzere içerikler yer alıyor.

Sınırda iPhone modelleri için ise bir tarayıcı kullanılıyor. Telefon bu tarayıcıya takılıyor ve buradan içerikler ayrıntılı bir halde inceleniyor.

Sınır polisi telefonu, uygulama yüklediği Android telefonları iade ederken ise uygulamayı kaldırıyor. Dataların, yolcuların ilerleyen vakitte takip edip etmemek için kullanıldığına dair bir delil ise şimdi yok. Fakat, toplanan bilgilerin, kişinin yerini tespit etmekte kullanılabileceği söyleniyor.

The Guardian, bu yıl Android telefonuyla Sincan sonunu geçen ve telefonunda bu gözetleme uygulaması gören bir turist ile konuşarak ondan bilgiler aldı. Telefonun denetim noktasından teslim edilmesini isteyen hudut polisinin, kendisini ise farklı bir odaya aldığını söyledi. Herkesten PIN kodunu isteyen polisler telefonu bir saat sonunda iade etti. Turist, hiçbir evrede telefona ne yapıldığı hakkında bilgi verilmediğini belirtti.

Başa dön tuşu