Küresel oyuncu sayısı 2022’de 3,2 milyarı aşacak

Newzoo tarafından yayınlanan “2022 Global Oyun Pazarı” raporu kesimde yaşanacak değişikliklere dikkat çekti. Rapora nazaran oyuncu sayısı 3.2 milyarı aşacak.

Oyun dalı her geçen gün büyümesine devam ederken dal ile ilgili yeni bir rapor dikkat çekti. Newzoo tarafından hazırlanan 2022 Global Oyun Pazarı raporu, 2022 yılı prestiji ile bölümdeki yaşanan değişimi gözler önüne serdi. Üstelik raporda sektörel olarak büyümenin devam edeceği lakin buna rağmen gelirlerde düşüş yaşanacağı belirtildi.

Oyuncu sayısı artışı %4,5 artacak

Rapora nazaran oyuncu sayısındaki artış bir evvelki yıla nazaran %4.6 artacak. Yüzde 4.6’lık artış ile birlikte global oyuncu sayısı 3.2 milyarı aşacak. En çok artış yaşanacak bölge ise Orta Doğu ve Afrika. Bu bölgelerde yüzde 8.2 oranındaki artış ile oyuncu sayısının 488 milyona ulaşması bekleniyor.

Oyuncu sayısındaki artışa karşın 2022 yılında oyun gelirlerinde yüzde 4.3 oranında bir düşüş kaydedildi. Böylelikle son 15 yıldaki birinci düşüş ile bölüm 184 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Global gelirinin yarısı Asya-Pasifik bölgesinde elde edilirken Kuzey Amerika gelirlerde geride kaldı.

Newzoo, 2025 yılında global oyuncu sayısının 3,5 milyarı aşacağını ve oyun gelirinin yaklaşık 210,2 milyar ABD Doları olacağını kestirim ediyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu