Lenovo Thinkbook 13S inceledik

Bilgisayar denince akla gelen birinci markalardan biri olan Lenovo bilhassa Thinkbook ailesi ile başarılı tahliller üretiyor. Ailenin taşınabilir ve performanslı modellerinden biri olan Lenovo Thinkbook 13S test merkezimize geldi ve ayrıntılı bir test yaptık.

Lenovo Thinkbook 13S inceledik

İnce ve hafif olarak tanımlanan bir periyot Intel’in Ultrabook ismini verdiği çeşitte bir model olan Lenovo Thinkbook 13S, 13,3 inç Full HD ekrana sahip bir bilgisayar. Güç düğmesine entegre edilen parmak izi okuyucu, 1.4 kg yük, Bluetooth 5.2, USB TYpe-C ve 2 adet USB 3.1 Gen 1 ve HDMI çıkışı üzere özellikleri bulununan bilgisayarda ne yazık ki kart okuyucu bulunmuyor. microSD okuyucu olsa ona da razıydım fakat o bile yok. Bilgisayarın birinci dikkatimi çeken negatif özelliği bu oldu.

Son 10 yıldır daima dizüstü bilgisayar kullanan biri olarak bu alanda profesyonel bir kullanıcı olarak görüyorum kendimi. Bu bakımdan ahkam kesebilecek kadar bilgim var. Bilgisayarın klavyesi pek ergonomik. Klavye birebir vakitte ışıklandırma özelliğine de sahip. Ayrıyeten bu klavye su dökülmelerine karşı sağlam. Firmanın verdiği bilgiye nazaran 60 santimetreküp su dökülmelerine karşı güçlü bir klavye var. Muhtemelen bu paha çay ya da kahve fincanındaki ölçüye eşit. Ancak siz yeniden de bilgisayarın etrafında sıcak içecekleri tüketirken dikkatli olun. Bu ortada ekran 180 derece açılabiliyor. Bu da hoş bir özellik. 

Öte yandan bize gönderilen eser yurtdışından gelen bir sürüm olduğundan Türkçe Q klavyeye sahip değildi. Muhtemelen satılan sürümler Türkçe Q klavye gelecektir. 

Ekranı Full HD çözünürlük sunan bilgisayarda bu ekran mat olarak tasarlanmış. Mat ekranları seven bir kullanıcı olarak beğendiğimi söyleyeyim.

Oldukça ince bir çerçevesi bulunan ekran (5.5 mm) kullanım zevkini ve keyfini artırıyor. Bu ince ekranlar son periyotta tanınan olmaya başladı. Bunun en değerli sebebi daha küçük gövdelere daha büyük ekranlar sığdırabilme.

Bilgisayarda Intel Core i5 8265U işlemci kullanıyor. Sekizinci kuşak olan bu işlemci vazifesini muvaffakiyet ile yerine getiriyor. Günlük muhtaçlıkları karşılayabilen bu işlemci sizi yarı yolda bırakmıyor. Bilgisayarda 8 GB RAM bulunuyor. Ayrıyeten depolama kapasitesi de 256 GB ve SSD depolama çeşidi tercih edilmiş.

Bu donanımla bilgisayar günlük her gereksinimi karşılayacak halde kullanılabiliyor. İşletim sistemi Windows 10 Pro olan Lenovo Thinkbook 13S‘in oyun konusunda fazla bir savı yok ancak çok yüksek donanım muhtaçlığı olmayan oyunları da oynayabilirsiniz. Ses sistemi Harman tarafından tasarlanan bilgisayarda ses kalitesi de (bu üslup bir esere göre) kâfi düzeyde.

Bilgisayarda parmak izi okuyucu güç tuşuna entegre edilmiş. Gerekli ayarları yaparsanız bilgisayarı parmak izinizle de açabiliyorsunuz. Tekrar hoş bir özellik. 

Lenovo Thinkbook 13S performanı

Yukarıda da yazdığım üzere donanım manasında SSD kullanması, sekizinci kuşak de olsa (iki evvelki nesil) i5 işlemci 8 GB RAM kâfi bir performans sunuyor. Günlük gereksinimleri ziyadesiyle görebilecek bir bilgisayar olan Lenovo Thinkbook 13S, kâfi vaktiniz varsa Premier’de render bile yapabilecek bir eser. Ekran kartı olarak bütünleşik Intel HD Graphics‘e sahip olan bilgisayarda ekran kartı performansı bu kartın verdiği ile sonlu.

PCMark testine de soktuğumuz bilgisayar bize 3697 puanlık bir sonuç verdi. Benzerlerine yakın bir paha ve meşakkat oluşturmayacak bir performans

Lenovo Thinkbook 13S bağlantıları

Bilgisayarda 1 adet USB Type-C iki adet USB 3.1 çıkış yer alıyor. Ayrıyeten standart HDMI irtibatına da sahip. Ayrıyeten bir de kulaklık/mikrofon girişi bulunuyor. Bunun dışında ilişki sunmayan bilgisayarda bu kontakların (kart okuyucu eksikliğine şerh düşüyorum) kâfi olduğunu belirteyim.

Lenovo Thinkbook 13S pil ömrü

Bilgisayarın pili ile ilgili PCMark testleri de yaptık. çağdaş Office kurgusunda pil ömrü 9 saat 33 dakika çıktı. Oyun performan testinde ise 1 saat 47 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Gerçek hayat kullanımda pil ömrü en az 5-6 saat oluyor. Elbette kullanım kurallarına, ne yaptığınıza bağlı olarak bu sayısı artırmak ve azaltmak mümkün. Fakat pil ömrünün ziyadesiyle âlâ olduğunu söylemek isterim.

Lenovo Thinkbook 13S fiyatı

İncelemeyi yaptığımız 5 Aralık tarihi itibariyle Lenovo Thinkbook 13S’in fiyatı 5.400 TL civarında idi. Piyasada benzeri özellikleri 500-600 TL daha ucuza sunan farklı markaların bilgisayarlarının olduğunu da belirteyim. Muhtemelen bu fiyat farkının sebebi işletim sistemi. Ucuz olan modellerin tamamının Windows 10 home sürümünü kullanıyor. Lenovo Thinkbook 13S ise Windows 10 Pro ile geliyor.

ARTILARI

  • Hafif ve kullanışlı gövde
  • Fiyatına nazaran kâfi performans

EKSİLERİ

  • microSD olsa da bir kart okuyucu bulunmalıydı

Sonuç olarak günlük ve taşınabilir kullanım için ziyadesiyle kâfi bir model olan Lenovo Thinkbook 13S, beklentileri karşılayacak bir bilgisayar olmuş. Bu biçim muhtaçlıkları olanların dikkate alması gereken bir model.

Başa dön tuşu