Yurtdışından telefon getirme süresi uzatıldı!

Uzun vakittir vatandaşlar yurtdışından telefon getirerek akıllı telefonların Türkiye‘de kullanıyor. Bunun için satın alınan telefonun Unlocked yani kilitsiz olması kâfi. Türkiye’ye dönünce sadece pasaport kaydı yaptırmak gerekiyor. Her bir vatandaşın yurtdışından telefon getirme mühleti şimdiye kadar 2 yıldı. Lakin yeni düzenlemeyle yurtdışından gelen telefon için gerekli müddet uzatıldı.

Yurtdışından telefon getirme müddeti uzadı

Yurtdışından gelen telefon süresiyle ilgili düzenleme yapıldı. Uzun vakittir 2 yılda bir olan yurtdışından telefon getirme hakkı 3 yıla çıkarıldı. Yurtdışından telefon alıp pasaport kaydı yaptıran vatandaş bundan sonra bir sonraki alımını 3 yılı doldurmadan yapamayacak.

170,70 TL olan IMEI kayıt fiyatı, geçen yılın sonlarında yapılan artırımla birinci olarak 500 TL’ye çıkarıldı. Yaklaşık yüzde 300 oranındaki artırımın akabinde bu fiyat Ocak 2019‘da 618,65 TL olarak belirlendi.

Akıllı telefon dünyası geçen haftalarda da ÖTV zammı ile sarsılmıştı. İki katına çıkarılan ÖTV oranlarından sonra telefon fiyatlarının ne düzeye çıktığını görmek için aşağıdaki görüntüyü izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu