MacOS 14 Sonoma Nasıl İndirilir?

Kaliforniya’nın kuzeyinde konumlanan Sonoma County’den ismini alan Apple’ın yeni işletim sistemi sürümü MacOS 14 Sonoma, kullanıcı dostu özellikleriyle dikkat çekiyor.

Kullanıcılarına düzgün ve hızlı kullanım deneyimi sunabilmek için tasarlanan arayüze sahip olması ile öne çıkıyor. MacOS 14 Sonoma arayüzü; kullanıcıların simge, menü ve pencerelere kolayca ulaşabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanıyor.

MacOS 14 Sonoma; Apple M1 yonga setindeki tüm cihazlarda sorunsuz çalışıyor. Aynı zamanda bu yeni sürüm; Apple’ın yeni projelerine odaklanması noktasında bazı uygulama güncellenmelerinden oluşuyor. Takip engelleme, Safari tarayıcı, özel sekmeler, daha hızlı sayfa yüklemeleri gibi birçok özellikte yer alıyor.

Ayrıca “Fotoğraflar” uygulaması üzerinde iyileştirilmiş kullanıcı arayüzüyle daha çok özellik entegre ediliyor. MacOS işletim sistemi güvenliği MacOS 14 Sonoma ile daha iyi duruma getiriliyor.

iOS 17 Özellikleri Neler? Hangi Telefonlarda Var?
MOBİL

iOS 17 Özellikleri Neler? Hangi Telefonlarda Var?

WWDC 2023 etkinliğinde tanıtılan iOS 17 özellikleri ile dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. iOS işletim sisteminin yeni sürümüyle beraber iPhone modelleri, kullanım deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek yeniliklere kavuştu.

MacOS 14 Sonoma Ne İşe Yarar?

Apple, Mac bilgisayarlarına özel MacOS 14 Sonoma işletim sistemi sürümü geliştirdi. Kullanıcılar yeni sürüm sayesinde bilgisayardaki günlük işlerini daha verimli şekilde tamamlayacak gibi görünüyor. Kullanıcı dostu ve akıllı yeni işletim sisteminin görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Hız – Performans Güncellemeleri

Hız – performans açısından MacOS 14 Sonoma önemli güncellemelerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Mac’lerin akıcı ve hızlı çalışmasını sağlıyor. Hızlı uygulama açılışları, geliştirilmiş bellek yönetimi gibi özelliklerden oluşuyor.

2. Uygulama Entegrasyonları

MacOS 14 Sonoma, kullanıcı deneyimlerini uygulama entegrasyonlarıyla geliştiriyor. Bu özellik; Siri’nin daha fazla uygulamayla entegreli şekilde çalışmasını sağlıyor.

3. Arayüz – Tasarım İyileştirmeleri

Arayüz ve tasarım bakımından da farklı farklı iyileştirmeler geliştiriyor. Uygulama pencereleri, menü çubuğu ve Dock bileşenlerine MacOS 14 Sonoma ile birtakım iyileştirmeler yapılıyor. Yapılan iyileştirmeler, bilgisayardaki işlerin daha kolay halledilmesini sağlıyor.

4. Güvenlik Önlemleri

MacOS 14; gizlilik ve güvenlik konularında da etkin rol oynuyor. Geliştirilmiş güvenlik önlemleri sayesinde kullanıcı gizliliği ve verileri koruma altına alınmış oluyor. MacOS işletim sisteminin yeni sürümü;

 • Güvenli şekilde internette gezinme,
 • Güçlü şifreleme yöntemleri,
 • Gelişmiş kimlik doğrulama vb. özellikler sunuyor.

Yukarıda sıraladıklarımız özellikler, kullanıcıları çevrimiçi tehditlerden koruyor.

MacOS 14 Sonoma Nasıl İndirilir?

MacOS 14 Sonoma indirme işlemi 3 farklı şekilde gerçekleşiyor.

1. Güncelleme Yöntemiyle

Bilgisayarda eski MacOS sürümü yüklüyse MacOS 14 Sonoma güncellemesi yapılmalıdır. Güncelleme seçenekleri kontrol edilerek yeni sürüm yoksa mutlaka indirilmelidir. Bunun için “Sistem Tercihleri” daha sonra “Yazılım Güncelleme” seçilmelidir.

2.  Web Site

İlk olarak Apple’ın resmi web sitesine girip daha sonra MacOS 14 Sonoma sürümünü indirebilirsiniz. Apple’ın web sitesi üzerinden sözünü ettiğimiz yeni sürümün sayfasını bulunuz. Hemen akabinde indirme işlemini başlatabilirsiniz.

3. Mac App Store – App Store

MacOS 14 Sonoma; Mac App Store ve App Store üzerinden indirilebilir. Mağaza uygulaması açılarak arama çubuğunun üzerine “MacOS 14 Sonoma” yazılmalıdır. Arama sonuçları üzerinden doğru sürüm seçilerek indirme işlemi tamamlanır.

iOS 18 Özellikleri Neler? Ne Zaman Çıkacak? Hangi Telefonlarda Var?
MOBİL

iOS 18 Özellikleri Neler? Ne Zaman Çıkacak? Hangi Telefonlarda Var?

Apple’ın yeni yazılım güncellemesi iOS 18 yolda. Bu güncelleme ile gelecek yenilikler dünyanın dört bir yanındaki Apple kullanıcıları tarafından merakla bekleniyor.

macOS Sonoma 14.1 Güncellemesinin Özellikleri

 • Konum Servisleri’nin içerisindeki Sistem Servisleri ayarlarının sıfırlanmasına yol açan problemin düzeltilmesi
 • Şifrelenmiş harici sürücülerin bağlanmasını engelleyebilecek sorunun çözülmesi
 • Sistem Ayarları kısmında Mac, AirPods ve Beats kulaklıklar için Apple garanti durumu
 • Müzik uygulamasında yer alan Favoriler isimli özellik, parçaları, albümleri ve çalma listelerini içeriyor. Bunun yanı sıra favorilerin arşivde görülebilmesi için filtreleme işlemi yapılabilir.

macOS Sonoma 14.1.1 Güncellemesinin Özellikleri

 • Önemli hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri

macOS Sonoma 14.1.2 Güncellemesinin Özellikleri

 • Önemli hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri

macOS Sonoma 14.2 Güncellemesinin Özellikleri

 • Dijital müzik platformu Apple Music’teki Favori Parçalar Çalma Listesi, favori olarak işaretlediğiniz parçalara hızlıca geri dönmenize imkân tanır.
 • Apple Music’te Dinleme Geçmişini kullanma özelliği bir Odakta devre dışı bırakılabilir. Bu sayede dinlediğiniz müzik Son Çalınanlar kısmında görünmez ya da önerilerinizi etkilemez.
 • Shazam Müzik Tanıma özelliği, çevrim içi ya da çevrenizde çalan şarkıları AirPods takarken bile pratik şekilde öğrenmenizi sağlar.
 • Yeni klavye düzenleri 7 ek Sámi dili için destek sunar.
 • Gelişmiş Otomatik Doldurma, PDF dosyalarındaki ve diğer formlardaki alanları tespit eder. Bunları kişilerinizden gelen adlar ve adresler gibi bilgilerle doldurmanızı sağlar.
 • Yakalama oku, bir konuşmada henüz okumadığınız ilk mesajı pratik şekilde görüntülemenize imkân tanır.
 • Mesajlarda Bağlam menüsünde bulunan çıkartma ekle seçeneği, doğrudan bir balona çıkartma eklemenize olanak tanır.
 • Mesajlarda Kişi Anahtarı Doğrulama, olağanüstü dijital tehditlerle karşılaşan kişilerin sadece istedikleri kişilerle mesajlaştıklarını doğrulamalarına yardımcı olmak için otomatik uyarılar ve Kişi Doğrulama Kodları sunar.
 • Yağış miktarları, önümüzdeki 10 gün içerisindeki belirli bir gün boyunca görülecek yağmur ve kar koşullarını öğrenmenize imkân tanır.
 • Yeni araç takımları, önümüzdeki saatin yağış miktarı, günlük tahmin, gün doğumu ve gün batımı saatleri ve Hava Kalitesi, Hissedilen Sıcaklık ve rüzgar hızı gibi mevcut koşullar arasından seçim yapabilmenize olanak tanır.
 • Rüzgar haritası anlık görüntüsü, rüzgar modellerine kolayca bakabilmenize ve önümüzdeki 24 saat için tahmin edilen rüzgar koşullarına göre hazırlanmak için animasyonlu rüzgar haritası katmanına erişmenize imkân tanır.
 • Birden fazla sayaç, aynı anda birkaç sayaç çalıştırmanızı ve her sayaca bir isim vermenizi sağlar.
 • Sayaç ön ayarları, çeşitli ön ayar seçenekleri ile bir sayacı hızlıca başlatmanıza imkân tanır.
 • Son Kullanılanlar, sayaçlarınızı tekrar başlatmanızı çok daha kolay hâle getirir.

macOS Sonoma 14.2.1 Güncellemesinin Özellikleri

 • Önemli hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri
Apple 15 inç MacBook Air Özellikleri ve Fiyatı
TEKNOLOJİ

Apple 15 inç MacBook Air Özellikleri ve Fiyatı

Hafif, ince ve güçlü bir dizüstü bilgisayar olan 15 inç MacBook Air, özellikleri ve şık tasarımıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.

Bu rehberde macOS 14 nasıl indirilir sorusu dahil olmak üzere merak edilen bazı soruları yantıladık. Yeni güncelleme ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Başa dön tuşu