MediaTek 5G’li mobil işlemcisini tanıttı! Dünyada ilk!

Barselona’da düzenlenen Taşınabilir Dünya Kongresi’nde 5G dayanağına sahip olan MediaTek M70 modem tanıtılmıştı. Aktiflik kapsamında modemin yeteneklerini sergilemek için Nokia’nın baz istasyonuna bağlanarak 4.7 Gbps sürate ulaşan şirket, dünyanın birinci entegre 5G modemine sahip olan taşınabilir işlemcisini tanıttı.

MediaTek 5G SoC olarak isimlendirilen işlemci, isminden anlaşılabileceği üzere entegre modem nedeniyle yalnızca 5G sürümüne sahip. Snapdragon 855 üzere işlemciler ise 4G olarak piyasaya sürülmesine karşın, 5G donanımı ekleniyor.

Dünyada bir birinci: MediaTek 5G entegre modemli taşınabilir işlemci!

ARM’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı Cortex A77 çekirdeklerini ve Mali-A77 grafik birimini kullanarak bir unsur imza atacak olan işlemci, 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilecek. Bu sayede üst düzey bir performans sunulacak.

MediaTek’in 5G dayanaklı bu işlemcisinin kamera tarafında 80 Megapiksele kadar takviye sunması çoklu kamera kurulumlarının üstesinden basitçe gelebileceği manasına geliyor. Örneğin, bu işlemci ile 48 Megapiksel, 20 Megapiksel ve 12 Megapiksel çözünürlüğündeki kameraları tıpkı anda kullanmak mümkün.

Video tarafında ise 4K / 60 FPS kayıt takviyesi sunuluyor. MediaTek yeni işlemcisi ile üreticilerin dikkatini çekebilmek için 5G’den daha fazlasına muhtaçlık olduğu biliyor. Bu kapsamda yapay zeka yetenekleri kamera tarafında öne çıkarılıyor.

Çok modlu ağ irtibatı takviyesiyle gelen işlemci üçüncü çeyrekten itibaren telefon üreticileri tarafından test edilmeye başlanacak. MediaTek 5G işlemciden güç alan telefonların ise 2020 yılının başında piyasada olması bekleniyor.

Başa dön tuşu