Meta’nın Yeni VR Gözlüğü Meta Quest Pro Tanıtıldı

Bugün yapılan Meta Connect 2022 etkinliğinde şirketin en yeni VR gözlüğü olan Meta Quest Pro tanıtıldı.

Geçtiğimiz haftalarda kanlı canlı bir şekilde ortaya çıkan Meta Quest Pro, Meta’nın VR teknolojisinde ne kadar ilerlediğini gözler önüne sermişti.

Bugün yapılan Meta Connect 2022 etkinliğinde nihayet beklenen o an geldi ve Meta Quest Pro tanıtıldı. Gelin hep birlikte tanıtılan yeni VR gözlüğün özelliklerine yakından bakalım.

Daha gerçekçi ve net görüntüler

Meta Quest Pro, daha önceki sızıntılarda da ortaya çıktığı gibi yeni “pankek” lenslerle gelecek. Bu lensler çok daha net ve keskin bir görüntü sunarken lenslerin arkasındaki ekranlar ise 1800×1920 çözünürlükte ve 90 Hz yenileme hızına sahip olacak. Bu sayede VR dünyasını daha önce hiç olmadığı kadar net görebileceğiz. Gözlüğün ön kısmında bulunan kameraların ve sensörlerin yakın zamananda tanıtılacak AR yani arttırılmış gerçeklik uygulamaları ile doğrudan uyumlu olacağı da belirtildi. Gözlüğün ön kısmındaki kameralara ek olarak gözlüğün alt kısımlarında da 2 adet kamera bulunuyor. Bu kameraların tek işlevi ise sizin yüz hareketlerinizi algılayıp bu hareketleri avatarlarınıza yansıtmak. Quest Pro’nun kutusundan ayrıca gözlüğün iç kısmına mıknatısla yerleştirilebilen bir “ışık engelleyici” de çıkıyor. Bu aparatı gözlüğe taktığınızda dışarıdan gelen ışık tamamen kesiliyor ve bu sayede VR dünyasına tamamen adapte olabiliyorsunuz. 

Tanıtımda Quest Pro’nun 12 GB RAM, 256 GB depolama ve Qualcomm’un yeni XR2 sanal gerçeklik işlemcisi ile geleceği de belirtildi. Kablolu gözlüklere kıyasla “sıradan” kalan bu özelliklerin kablosuz bir VR gözlüğüne göre oldukça sıradışı olduğunu belirtmek lazım. Ayrıca Meta’nın yeni VR gözlüğü, Quest 2’den %40 daha ince ve çok daha hafif olacak. Gözlüğe takılabilecek tüm aksesuarların da Quest Pro’ya ekstradan 175 gram ağırlık ekleyeceği belirtildi.

Yeni kontrolcüler çok daha “yetenekli”

Tanıtımda bahsedilen bir diğer nokta ise yeni Quest Pro’nun geliştirilmiş kontrolcüleri oldu. Bu kontrolcüler Quest Pro’dan tamamen bağımsız olarak üzerindeki sensörler sayesinde 360 derecede hareketi ve tüm el hareketlerinizi algılayabilecek. Ek olarak kontrolcülerin alt kısmına takılacak eklentiler sayesinde sadece kontrolcüleri kullanarak VR dünyasında 3 boyutlu tasarım ve yazı yazma gibi işleri rahatça yapabileceksiniz.

Ayrıca bir önceki nesil kontrolcülerdeki pek sorunun bu sürümde düzeltildiğini de belirtmek lazım. Özellikle Quest 2 kullanıcıları, kontrolcülerin dahili bir bataryaya sahip olmaması nedeniyle sürekli olarak pil almak zorunda kaldıklarını belirtmişti. Quest Pro ile gelen kontrolcülerde ise bu sorun kontrolcülere dahili bir batarya eklenerek çözülmüş. Yine aynı şekilde Quest 2’nin kontrolcülerini çevreleyen ve parmak hareketlerinizi algılayan halkalar pek çok kullanıcının sürekli yeni kontrolcü almasına neden olmuştu. Yapısı nedeniyle VR dünyasındayken kontrolcüyü duvara çarpmanız halinde kolayca paramparça olan bu halkaların yerini kumandanın üzerine gizlenmiş 3 adet kamera alıyor.

Bu kameralar elinizin ve parmaklarınızın hareketlerini takip etmekten çok daha fazlasını yapacak. Kullanılan yapay zeka sayesinde bu kontrolcüler kolunuzun ve bacaklarınızın şeklini tahmin edecek ve bu sayede dünyada ilk kez bir VR dünyasında vücudunuzun tamamını görebileceksiniz.

Ayrıca kontrolcülerde kullanılan yeni TruHaptic titreşim motorlarının kullanıcıların dokundukları her yüzeyi hissetmelerini sağlayacağı da belirtildi.

Meta’nın Sanal Gerçeklik Etkinliğinde Öne Çıkan Tüm Duyurular

Ortaya çıkan bilgilere göre Meta’nın yeni teknoloji harikası VR gözlüğü Meta Quest Pro, 1.499 dolar (vergiler hariç 27.856 TL) fiyat etiketiyle 25 Ekim tarihinde satışa çıkacak. Quest Pro’nun ülkemizde resmi olarak satılıp satılmayacağı henüz belli değil. 

Başa dön tuşu