Samsung’tan A12 Bionic rekabeti için dev bütçe!

Samsung, 2030 yılına kadar dünyanın en önde gelen yarı iletken ve taşınabilir bellek üreticisi olmayı planlıyor. Şirket 2030 yılına kadar daima büyümeyi hedefleyen 11 yıllık, 116 milyar dolarlık bir plan açıkladı. Samsung yarı iletken konusunda tezli geleceğe benziyor.

Samsung yarı iletken konusunda TSMC ile savaşacak!

Koreli dev şirket, aslında taşınabilir bellek yongaları üretme konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden biriydi. Şirketin yarı iletken geliri, toplam faaliyet gelirlerinin dörtte üçünü oluşturuyor. Kullanıcılar ve haberler daima olarak Samsung Galaxy S10 ve Samsung Galaxy Fold üzerinde duruyor olsa da Samsung, asıl karını yarı iletken üretimlerine borçlu. Sonuçta Apple bile Samsung’a ilişkin ekranları ve taşınabilir bellekleri kullanmakta.

Samsung’un asıl gayesi bu 116 milyar dolarlık dev pasta. Apple’ın yarı iletkenlerini üreten şirket olan TSMC’nin (Tayvan Yarı İletkenler İmalat Şirketi) hissesini devralmak. Ayrıyeten şirket, Qualcomm ile de devam eden savaşını kazanmak için kendi ürettiği yarı iletkenlere birçok ülkede öncelik veriyor. İlerleyen periyotlarda şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde de kendi yarı iletkenlerini kullanmayı planlıyor.

Huawei ve Apple, P30 Pro ve iPhone XS modellerinde Kirin 980 ve A12 Bionic yarı iletkenleri kullanıyor. Samsung, bunlara rakip olarak konumlandırdığı işlemcisini daha da geliştirmek, pazarda hakim pozisyona yükselmek istiyor. Fakat Apple, TSMC ile iştirakinde şu an için öncü olmaya devam ediyor. Apple’ın ilk 5nm işlemcileri kullanan akıllı telefonları üreteceği belirtiliyor.

Samsung tüm bunlara karşılık olarak bünyesine 15.000 uzman almayı planlıyor. Bu işe alımların büyük kısmı taşınabilir bellek ve yarı iletken işi üzerine olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Samsung yarı iletken ve taşınabilir işlemci noktasında en büyük olabilir mi? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu