Microsoft artık trilyon dolar değerinde!

Microsoft 1 trilyon dolarlık bedele ulaşan üçüncü şirket oldu. Yazılım devinin mali çeyrek raporlarını açıklamasının akabinde pay senetleri yükselişe geçti ve şirket bu atılımla birlikte 1 trilyon dolar pahasını aşmayı başardı.

Microsoft 1 trilyon dolar kıymeti aşan üçüncü şirket!

Microsoft 1 trilyon dolar kıymeti aşan üçüncü şirket olmayı başardı. Apple ve Amazon da 1 trilyon bedeli aşan şirketler ortasında yer alıyor.

Microsoft’un pay senedi fiyatı dün 125 dolar ile kapanmıştı. Kapanışın akabinde birinci çeyrek mali raporlarını açıklayan şirket bugün 130 dolar pahayla açıldı. Yüzde 4 kıymet artışı yaşayan şirket, bununla birlikte 1 trilyon dolar pahanın üstüne çıktı.

Tabii şirketlerde yaşanan olumsuz olaylar borsa bedellerine yansıyabiliyor. Apple bir çok kere NASDAQ üzerinde 1 trilyon dolar pahasını gördü ve sonrasında altına düştü. Microsoft’un da muhakkak müddetliğine bu kıymetin altına düşebileceği, sonrasında tekrar yükselebileceği belirtiliyor.

Microsoft’un borsa pahasının artmasının sebeplerinden biri de bulut depolama. Şirket son periyotlarda bulut depolama konusuna çok  önem veriyor ve Amazon’un AWS hakimiyetini sona erdirmeyi planlıyor. Microsoft Azure şu an Amazon’un çabucak gerisinde, Google’ın ise önünde yerini alıyor.

Microsoft’un açıkladığı son rapor şirket için işlerin sahiden de güzel gittiğini gösteriyor. Buna nazaran şirket birinci çeyrekte; Ofis ve LinkedIn’den 10,2 milyar dolar, Azure ve kurumsal hizmetlerden 9,7 milyar dolar, Windows, Xbox ve Surface’den 10,7 milyar dolar gelir elde etti.

Başa dön tuşu