NSA kişisel veri toplama işinden vazgeçti!

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Beyaz Saray’a bir dilekçe sundu. Dilekçeye nazaran ajans, telefon bilgilerinin toplu olarak izlenmesini durdurmak istiyor. NSA, kişisel data toplama uygulamasının çok güç olduğunu belirtiyor.

NSA, şahsî data toplama konusunda isteksiz! Donald Trump ne diyecek?

Kaynaklara nazaran NSA, artık insanların bilgilerini toplu olarak izlemek istemiyor. Buna neden olarak ise bunu yapmanın çok sıkıntı olduğunu gösteriyor.

Beyaz Saray ya da ABD Lideri Donald Trump ise hususa şimdi bir karşılık vermiş değil. Beyaz Saray bilgilerin toplanıp toplanmayacağının kararını verecek olan en son kurum olarak gösteriliyor. Programın sona erdirilip erdirilmeyeceğine Beyaz Saray içerisinde bulunan “Bölüm 215” isimli özel ünite karar verecek.

Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın söz konusu ünitesi kapatmak istediğine dair haberler aslında Ocak ayında bir raporda ortaya çıkmış, lakin rastgele bir formda doğrulanamamıştı.

Beyaz Saray azınlık lideri Kevin McCarthy’de mevzuya değinmiş ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump’ı bahis hakkında zorladığını belirtmişti. Ama Donald Trump, bu ünitenin kapanmasını istemiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin insanların telefonlarının bilgilerini topladığı birinci olarak Snowden tarafından 6 yıl önce ortaya çıkarılmıştı. ABD yetkilileri evvel olayı yalanlamış, bir mühlet sonra ise kabul etmişti.

Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın elinde milyonlarca petabayt data olduğu iddia ediliyor. Bu dataların artık toplayamayacak kadar büyük ve maliyetli olması sebebiyle de NSA’ın programdan vazgeçmek istediği belirtiliyor.

Fakat Ulusal Güvenlik Ajansı, kişiye özel veri toplamaya devam edebilecek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bilgilerimizin bu kadar aleni bir formda toplanması olağan mi? NSA sizce nitekim vazgeçmek istiyor mu? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu