Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı

Uygulama marketleriyle ilgili vakit zaman kimi çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda ortaya farklı sonuçlar çıkıyor. Son olarak  Sydney Üniversitesi ve CSIRO tarafından iki yıl süren çalışmasının sonucunu açıkladı. Ortaya çıkan datalara nazaran, Google Play Store içinde tehlikeli uygulama sayısı epeyce dikkat çekti.

Google Play Store tehlikeli uygulama sayısı açıklandı

Android dünyasının uygulama marketi olan Google Play Store’da 1 milyona yakın uygulama var. İddia edeceğiniz üzere bu uygulamaların bir kısmı düzgün niyetli değil. Makus hedefli yazılımların da yer aldığı mağazada son yapılan çalışmayla 2.040 adet tehlikeli uygulama tespit edildi.

1 milyon uygulamanın hepsini inceleyen araştırma bunun için makine öğrenmesini ve hudut ağlarını kullandı. Oluşturan algoritma uygulama mağazasındaki en tanınan 10.000 uygulamaya emsal metin açıklaması ve görseli olan uygulamaları tespit etti. Algoritma burada 49.608 adet potansiyel tehdit buldu.

VirusTotal kullanılarak kelam konusu uygulamaların 7.246 adedi makus gayeli olarak işaretlendi. 2.040 adedinin ise uydurma ve yüksek riskli olduğu ortaya çıktı. Ayrıyeten uygulamaların 1.565 adedinin en az beş hassas müsaade istediği, 1.407 adedinin ise reklam yerleştirmeleri yaptığı açıklandı.

İncelenen uygulamaların birden fazla uygulama marketinden kaldırıldı. Google takımı, uygulama askıya alma oranının yüzde 66’ya yükselttiğini belirtti.

Başa dön tuşu