Rusya, Tinder’dan veri talep ediyor!

Popüler tanışma uygulaması Tinder, Rusya ile işbirliğine girecek üzere gözüküyor. Rusya Tinder platformundan data talep ediyor! Pekala Tinder bilgi talebi konusunda nasıl bir tavır içerisinde?

Rusya, yaptığı yasal düzenleme ile birlikte Tinder‘dan kullanıcı datalarını talep etti.

Rusya Tinder bilgilerini istiyor!

Uygulamanın Rus kullanıcılarının mesajları, lokasyon bilgileri, fotoğrafları ve şifrelenmiş parolaları üzere birçok ferdî verisi, Rusya tarafından talep edildi.

Rusya, bahisle ilgili olarak yaptığı açıklamada bilgilere erişim talebinin, güvenlik münasebeti ile yapıldığını belirtti.

Tinder bilgi talebi konusunda ne düşünüyor?

Tinder, bu bilgilerin hükümet ile paylaşılmasının gerçek olmadığı fikrini savunuyor olsa da kapıları büsbütün kapatmış değil.

Rusya, daha evvel yaklaşık 175 adet şirket ile bilgilerin en az 6 ay boyunca Rusya lokasyonlu sunucularda tutulması ve talep edildiğinde devlet kurumları ile paylaşılması konusunda mutabakata varmıştı.

Fakat bu düzenlemenin, Rusya’nın istihbarat servislerine verilmek üzere yapıldığı argümanlarının üzerine birçok şirket bu talebi reddetme kararı almıştı.

Popüler iletileşme uygulaması Telegram da, bu talebi reddettiği için Rusya tarafından, ülke sonları içerisinde erişime kapatılmıştı.

Bakalım Tinder data talebi konusunda Rusya’ya baş tutacak mı?

Başa dön tuşu