Samsung’dan 360 derece katlanabilen yeni ekran!

Samsung, katlanabilir ekran teknolojisine yönelik yatırımlarını artırıyor. Samsung Display, “Flex In and Out” ismi verilen 360 derecelik menteşeye sahip katlanabilir OLED panelini duyurdu. Yeni tasarım, panelin hem içe hem dışa katlanmasına müsaade veriyor. Bu sayede mevcut katlanabilir telefonlar üzere açılarak büyüyebilir yahut daha da küçültülebilir.

Samsung Galaxy Z Fold 5, Flex In and Out ekran mı olacak?

Samsung Display, yeni katlanabilir ekran prototipi Flex In and Out ile merak uyandırıyor. İçe ve dışa yanlışsız katlanabilen ekran, katlanabilir bölümünün en büyük sıkıntılarından biri olan menteşe kalınlığının önüne geçebilir.

Samsung’un Galaxy Z Fold ve Z Flip serisinin katlanabilir ekranlarında besbelli bir menteşe farkı bulunuyor. Flex In & Out paneli ise daha büyük bir katlama yarıçapına sahip olduğu için menteşenin kalınlığını azaltıyor. Samsung bu menteşeye “water-drop (damla) menteşe” ismini veriyor.

Bu prototip ekran, Z Fold serisiyle benzerlik taşıyor ve Z Fold5 ile kullanıcılara sunulabileceğine dair argümanlar da var. Lakin bu, birtakım problemleri beraberinde getiriyor. Örneğin katlanabilir ekranların üst katmanı hala plastik ve çizilmelere karşı savunmasız.

Galaxy Z Fold serisi içe gerçek katlanarak bu tehlikeden kaçınabiliyor. Fakat Flex In and Out panelini dışa yanlışsız katlarsanız, esnek OLED korunmasız kalacak. Telefonu bu formda kullanmak ise ekranın çizilmesine yol açacaktır.

Başa dön tuşu