Samsung’dan rekor düşüş!

2022 yılı kıyasıya rekabetin yaşandığı akıllı telefon bölümü için de epeyce başarılı geçti. Birçok şirket, bu süreçte hacmini büyüttü. Bunlardan birisi olan Samsung, verimli bir yıl yaşamış olsa da son çeyrekte yaşadığı düşüş uzun mühletin akabinde bir birinci olarak kayıtlara geçti.

Samsung, dördüncü çeyrek datalarına nazaran yüzde 69’luk bir düşüş yaşadı

Akıllı telefon dünyasının en büyük isimlerinden Samsung, dördüncü çeyrek için ön sayılarını kamuoyu ile paylaştı. Şirket, Ekim ve Aralık ayını kapsayan çeyrekte yaklaşık olarak 55,2 milyar gelir elde etti. Lakin şirket kar penceresinde büyük bir kayıpla karşılaştı.

Samsung, dördüncü çeyrek kar hissesinde yüzde 69 düşüş yaşadı ve 3,4 milyar dolar düzeylerine geriledi. Bu tablo, şirketin son sekiz yılda yaşadığı en makûs durum olarak karşılarına çıkıyor. Samsung, yaptığı açıklamada duruma ait şu sözlere yer verdi.

Potansiyel bir global ekonomik gerileme de dahil olmak üzere devam eden dış belirsizliklerin ortasında, cansız talep ve akıllı telefonların zayıf satışları nedeniyle bellek iş sonuçlarında kıymetli bir düşüş gördüğümüz için toplam yararlar çeyrekten çeyreğe keskin bir halde düştü

Öte yandan TrendForce’a nazaran yaşanan düşüşün nedeni aşikâr. Tüm dünyada yaşanan ekonomik belirsizlik bu durumun esas nedeni. Ek olarak DRAM ve NAND dahil olmak üzere bellek yongalarına olan talepteki keskin düşüş, bu durumun değerli faktörleri ortasında yer alıyor.

Elbette akıllı telefon bölümünde genel bir düşüş kelam konusu oldu. Samsung, Flip ve Fold serisiyle katlanabilir akıllı telefon pazarını domine etmesine karşın 2022 son çeyrekte yüzde 4 düşüş gördü. COVID-19 kaynaklı pandemi devrinde birçok kişinin teknolojik araçlara yönelmesi, dünya çapında yaşanan savaşlar ve iktisat sıkıntılardan kaynaklı akıllı telefon pazarında bariz düşüşler yaşandı.

Başa dön tuşu