Steam, oyuncuların en popüler donanımlarını açıkladı

Steam‘de her bilgisayar için pek çok çeşitten oyun bulmanız mümkün. Oyuncularının donanımları hakkında araştırma yapan Steam oyuncular tarafından en çok kullanılan donanımları açıkladı.

Steam oyuncular tarafından kullanılan en tanınan donanımları açıkladı!

En son yapılan Steam donanım ve yazılım anketinde, kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan donanımla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Yeni anketin sonuçlarından kısaca bahsedersek Windows 10, Intel ve Nvidia bilgisayarlarda oyun donanımına hükmediyor üzere gözüküyor.

Steam tarafından yapılan anket sadece Steam kullanıcılarını ve ankete katılan kişileri baz almakta. Bununla birlikte platformun büyüklüğü göz önüne alındığında, bölüm hakkında ortalama bir bilgi edinebileceğimizi söyleyebiliriz.

Steam en tanınan işletim sistemi

İşletim sistemine göz attığımızda yüzde 96,49’luk bir oranla tepede Windows’u görmekteyiz. Bununla birlikte iştirakçilerin sırf yüzde 2,75’i Mac OS ve yalnızca yüzde 0,76’sı Linux kullanmakta. Windows işletim sistemleri ortasında yaklaşık yüzde 71 oranla en tanınan işletim sisteminin Windows 10 olduğu ortaya çıkmakta.

Steam en tanınan ekran kartları

Donanım kısmına geldiğimizde ise Intel ve Nvidia’nın hala liderliklerini koruduklarını görüyoruz. Steam kullanıcılarının yaklaşık yüzde 75,50’lik kısmı Nvidia ekran kartı kullanırken, yaklaşık yüzde 14,75’lik kısmı ise AMD kullanmakta.

Nvidia’nın orta segment ekran kartı GTX 1060, tüm ekran kartları ortasında yüzde 16’lık oranı ile en popüler ekran kartı olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte Nvidia’nın öbür orta segment ekran kartları da öteki en popülerleri oluşturuyor. Bununla birlikte en yeni ekran kartı RTX 2070’in kullanım oranı ise yaklaşık yüzde 1 civarında. Ayrıyeten yeni amiral gemileri RTX 2080 Ti modelinin kullanım oranı ise yüzde 0,42 dolaylarında.

Steam en tanınan işlemciler

İşlemci tarafında ise yüzde 82 civarlarındaki kullanım oranına sahip olan Intel, işlemci tarafındaki liderliğini koruyor. AMD severler için makûs bir haber olsa da şirket, sunduğu başarılı ürünlere karşın tercih edilmede geride kalmakta.

Peki siz bu sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz bilgisayarınızda hangi ekran kartını ve işlemciyi kullanmaktasınız?

Başa dön tuşu