ABD’den geri adım: Huawei yasağı ertelendi!

Teknoloji dünyasının son iki gündür sadece Huawei’yi konuştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü, başta Android‘in geliştiricisi Google olmak üzere birçok şirketin Huawei ile alakalarını askıya alması adeta şok tesiri yarattı.

Google ve Huawei’den gelen açıklamalarda piyasadaki telefonlarda Google Play Store ve başka servislerin meselesiz çalışmaya devam edeceği belirtilirken, Huawei’nin önümüzdeki periyotta ne yapacağı hayli merak ediliyordu.

Huawei yasağı 90 gün boyunca ertelendi!

ABD Ticaret Bakanlığı, sürpriz bir karara imza atarak Huawei yasağı için 90 gün erteleme kararı aldı. Yani, Huawei üç ay boyunca mevcut telefonlarına güncelleme sağlamak için Google ile çalışmaya devam edebilecek.

Tabi, Huawei’nin ismi kara listedeki yerini koruduğu için Intel üzere başka firmalar ile alışveriş yapabilmesi için ABD hükumetinden müsaade alınması gerekiyor. Bu üç aylık vakit diliminde en çok merak edilen bahislerden birisi de, Android Q.

Huawei, Ticaret Bakanlığı’nın erteleme kararı sona erene kadar akıllı telefonları için Android Q sertifikalarını almayı başarırsa, aygıtlar Google’ın yeni işletim sistemi sürümüne meselesiz bir biçimde güncellenebilir.

Söz konusu piyasaya sürülecek yeni telefonlar olduğunda ise Huawei’nin eli kolu bağlı. Google’dan onay almadan Android işletim sisteminin Play Store üzere servislerini kullanması mümkün değil.

Bugün tanıtımı gerçekleştirilecek olan Honor 20 ve Honor 20 Pro modelleri onaylandığı için inançta. Buna ek olarak katlanabilir telefon Huawei Mate X‘in de daha evvel onay aldığı belirtiliyor. İlerleyen periyotta yapılacak ticari müzakereler Huawei’nin durumunu belirleyecek.

Başa dön tuşu