Suçlamaların ardından App Store tasarımı yenilendi

Apple, Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararın akabinde, uygulama mağazası kurallarını ve geliştirici programını açıklayan uzun bir yazı yayınladı. Bununla birlikte, suçlamaların akabinde Apple App Store dizaynını yeniledi!

Suçlamaların akabinde Apple App Store dizaynını yeniledi!

Yüksek Mahkeme, 13 Mayıs‘ta, iOS uygulamalarının App Store dağılımında inhisarını korumak ve fiyatlardan yüzde 30 komite alabilmek için şirketin kendi geliştirdiği uygulamaları ön plana çıkarması konusundaki davada Apple aleyhine karar verdi.

Davayı hatırlamak gerekirse şirket, App Store’da yayınlanan uygulamaların görüntülenme dağılımlarını haksız bir biçimde değiştirdiğine dair suçlandı. Yani Spotify yerine Apple Music daha fazla kullanıcıların karşısına çıkıyordu. Yahut daha kolay bulunabilir konumlandırılıyordu.

Dava hakkında kararın açıklanmasından sonra, şirket sözcüsü “App Store’un rastgele bir metrik tarafından monopol olmadığını ve geliştiricilerin uygulamaları için fiyatlandırmak istedikleri fiyatı belirleyebildiklerini vurgulamak isterim. Bu mevzuda şirket hiçbir role sahip değil.” dedi.

Açıklamalarda mağazadaki uygulamaların yüzde 84 oranla fiyatsız olduğunu da vurguladı. Şirket, geliştiricilerin fiyatlandırılmış uygulamalardan yahut fiyatsız olanlar içindeki uygulama içi satın alımlardan ve aboneliklerden sadece yüzde 30’luk bir yarar elde ettiklerini belirten fiyatlandırma katmanlarının detaylarını da paylaştı.

Ayrıca şirket yeni dizaynla, Apple Music ve Maps uygulamalarının rakibi olan Spotify ve Waze üzere başka uygulamaları da eşit bir dağılımla listeledi. Yargıtay, mahkemenin Apple’ın tekrar kurallara uymamasına rağmen yenilenebileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu