Telegram’dan Çin’e DDoS saldırısı suçlaması!

Çin’in başketi Hong Kong‘da hükümetin yaptığı yeni yasal düzenlemeye karşı protestolar devam ediyor. Protestocuların şifreli iletileşme uygulamalarını kullanmalarından ötürü Telegram Çin tarafından DDoS saldırısına uğradı!

Telegram Çin tarafından DDoS saldırısına uğradı!

Şifreli iletileşme uygulaması olan Telegram bir müddettir DDoS ataklarına maruz kalıyor. Kurucu CEO Pavel Durov, bu akınların Çin Hükümeti tarafından yapıldığını sav etti.

Twitter’da yazan Pavel Durov, “Çoğunlukla Çin‘de bulunan IP adreslerinden gelen bu hücumun Hong Kong protestoları ile çakışması devletin bu noktada bir aktör olduğunun göstergesidir.” dedi.

Durov, DDoS ataklarının insanların Hong Kong’ta protestolarını koordine ederken tespit edilmekten kaçınmak için Telegram üzere şifreli iletileşme uygulamalarını kullanmalarına bağlıyor.

Çin hükümeti tarafından resmi bir açıklama gelmese bile Telegram’ın Siber Güvenlik takımı bu suçlama da ısrarlı. Ayrıyeten Bloomberg de Telegram ve Firechat üzere şifreli iletileşme uygulamalarının şu anda App Store üzerinde Hong Kong pozisyonlu birçok aygıtta şurası olduğunu ve göstericilerin Hong Kong’un Pekin takviyeli hükümetten kimliklerini gizlemeye çalıştığını bildirdi.

Bloomberg şifreli iletileşme uygulamalarını kullanmanın yanı sıra Hong Kong’daki protestocuların yüz tanıma sistemlerinden kaçınmak için yüzlerini kapattıklarını da belirtiyor. Ayrıyeten, yerli kimlikleriyle ilişkilendiren toplu taşıma kartlarını kullanmaktan da kaçınıyorlar.

Başa dön tuşu