TSMC’den bir ilk: 2 nm işlemciler için kollar sıvandı!

Akıllı telefonlara güç veren üst düzey işlemciler için 7 nm fabrikasyon süreci geçtiğimiz yıldan bu yana bir standart haline gelirken, bilgisayar işlemcilerinde ise hala yeni bir teknoloji. TSMC 2 nm işlemciler için müjdeli haberi verdi.

2020’nin birinci çeyreğinden itibaren 5 nm işlemci üretimi gerçekleştirebileceğini duyuran TSMC’den epey değerli bir haber daha geldi. TSMC 2 nm işlemci üretimi için araştırma geliştirme sürecini resmi olarak başlattı.

TSMC 2 nm işlemciler için kolları sıvadı!

Şirketin gayesi 2024 yılında 2 nm fabrikasyon süreci ile seri üretime başlamak. Yeni tesisin Tayvan’ın Hsinchu kentindeki Güney Bilim ve Teknoloji Parkı’nda faaliyete geçirilmesi ve seri üretimin burada yapılması planlanıyor.

Tabi, şimdi teknik ayrıntıları bile bilinmeyen bu üretim teknolojisine direkt geçiş yapılmayacak. TSMC’nin Tayvan’daki birinci 3 nm işlemci üretim tesisi 2021’de faaliyete geçecek ve 2022 yılında seri üretimi başlayacak.

Sadece Hsinchu tesisinde 7000’den fazla uzmana konut sahipliği yapan şirket, şu anda Eylül ayında tanıtımı gerçekleştirilecek olan iPhone modellerinin güç alacağı Apple A13 Bionic işlemcilerin üretimini gerçekleştiriyor.

TSMC’nin epey süratli bir halde kendini geliştirmesinde Samsung’un tesiri epeyce büyük. Çünkü, Samsung’da kendi tesislerinde işlemci üretimi yapabiliyor ve Qualcomm, Snapdragon 865’in üretimi için Samsung’u tercih etti.

Başa dön tuşu