WhatsApp kullanıcıları için büyük tehlike!

Birleşik Arap Emirlikleri Telekomünikasyon Kurumu WhatsApp kullanıcıları için bir rapor yayınladı. Buna nazaran size tanımadığınız bir numaradan gelecek bir kod doğrulama bildirisi, onu açmanız halinde WhatsApp hesabınızın hacklenmesine sebep olabilir.

WhatsApp kullanıcıları için dolandırıcılık tehditi!

Raporda, kelam konusu yolla milyonlarca WhatsApp hesabının hacklendiği belirtildi.

AG Güvenlik Tahlilleri Sağlayıcısı Ortadoğu Yardımcı Şefi Nicolai Solling TechRadar’a yaptığı açıklamada bunun yaygın biçimde kullanılan bir toplumsal mühendislik dolandırıcılığı olduğunu söyledi.

Nicolai: “Dolandırıcılar dünya çapında milyonlarca WhatsApp hesabını bu teknikle ele geçirdiler. Bu bireylerin temel emeli WhatsApp üzerinde hakimiyet kurmak.”dedi.

Sözlerine devam eden uzman: “Size WhatsApp’tan gönderilmiş üzere bir ileti gönderiyorlar. İlişkiyi tıklamanız ve telefon numaranız ile gelen kodu girmeniz halinde hesabınız çalınıyor. Kötü niyetli kişiler sizin isminize ileti gönderebiliyor, gelen bildirileri da okuyabiliyor. Ayrıyeten hackerlar sizin rehberinizi ve temaslarınızı da görebiliyor. Bu büyük bir tehdit.” halinde konuştu.

Normalde WhatsApp sizden yalnızca birinci heyetim yapacağınız esnada telefon numaranızı ister. Verdiğiniz telefon numarasına bir kod gönderilir ve böylelikle telefon numarasının sahibinin siz olduğunuz teyit edilmiş olur.

Hackerlar da bu metodu taklit ederek emellerine ulaşmaya çalışıyorlar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta WhatsApp uygulamasının, kurulumunuzu yaptıktan sonra bir daha sizden kod istemeyecek olması.

Böyle bir bildiri gelmesi halinde iletisi silmeniz ve göndereni engellemeniz en mantıklı hareket olacaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Benzeri bir problemle karşılaştınız mı? Uygulamayı inançlı buluyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu