WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesinin akabinde kimi teknoloji şirketleri Huawei ile münasebetlerini askıya aldı. Bu kararların akabinde hem Huawei hem de ABD cephesinden birtakım açıklamalar yapıldı. WiFi İttifakı’nın da bahisle ilgili bir açıklaması oldu. WiFi İttifakı Huawei üyeliği prensip ilgili kıymetli bir açıklama yaptı. Huawei yasağı kervanına ittifak da katıldı.

WiFi İttifakı Huawei yasağı ile ilgili karar aldı

Başta Amerikan teknoloji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan WiFi İttifakı Huawei üyeliğini süreksiz olarak kısıtladığını açıkladı. Bu karar, Huawei’nin gelecekteki kablosuz teknoloji standartları ile ilgili kararlara tesir edemeyeceği manasına geliyor.

ABD’nin aldığı kararnameye nazaran hareket eden WiFi İttifakı Huawei üyeliğini süreksiz olarak sonlandırdığını açıkladı. Hatırlayacağınız üzere Huawei, Trump idaresi tarafından ABD’ye ziyan vermekle suçlanmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan WiFi İttifakı, alınan kararın ABD Ticaret Bakanlığı kararına tam olarak uyduğunu belirtti. Üyeliği sonlandırılan Huawei, WiFi standartlarını kullanabilecek.

Huawei’nin ABD şirketleri ile iş yapabilmek için 19 Ağustos’a kadar vakti var. Sonrasında kararname yürülüğe girecek.

Çinli şirket SD Birliği‘nden ve JEDEC’den de çıkarıldı. SD Birliği isminden de anlaşılacağı üzere SD kartlarında üretim standartlarını belirliyor. Birliğin bu kararı alması Huawei markalı telefonlarda SD kart girişi olmayacağı manasına geliyor.

JEDEC ise USB ve RAM ile ilgili standartları belirliyor.

WiFi İttifakı nedir?

1999 yılında kurulan WiFi İttifakı, üreticilerin ürünlerini IEEE-802.11 standart tabanında oluşturmasını ve bu eserleri sertifikalandırmayı amaçlıyor. Böylelikle kablosuz kontaklar tüm aygıtlarda belli bir standartta uyumlu çalışıyor. İttifakın üyeleri ortasında Apple, Qualcomm, Intel ve Broadcom üzere 500’den fazla teknoloji devi bulunuyor. Bu üyelerden Qualcomm, Intel ve Broadcom da Huawei ile bağlantılarını askıya almıştı.

Başa dön tuşu