YouTube Ortak Canlı Yayın özelliği kullanımda

YouTube Ortak Canlı Yayın özelliğinin duyurusunu geçtiğimiz kasım ayında yapmıştı. İki kullanıcının bir arada platformda canlı yayın yapmasını mümkün kılan bu özellik sonunda YouTube’un iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla kullanıcılarla buluşuyor.

Bu özellik sayesinde abone sayısı en az 50 olan kanallar bir konuk davet edip onunla birlikte canlı yayın yapabiliyor. Kullanıcılar aynı anda birden fazla kişiyi yayınlarına konuk edemiyor. Ancak konuklar yayın içinde değiştirilebiliyor. Bu noktada konuklar için en az 50 abone şartı aranmadığını belirtmekte de fayda var.

Şimdilik sadece mobilde kullanımda olan Ortak Canlı Yayın özelliğine YouTube’un internet sitesi üzerinden erişilemiyor. Masaüstünden ortak yayın programlamak mümkün olsa da, yayının YouTube’un mobil uygulamaları üzerinden yapılması gerekiyor. YouTube’dan yapılan açıklamada, masaüstü desteği için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

YouTube Ortak Canlı Yayın özelliği nasıl kullanılıyor?

Kullanıcılar YouTube’un mobil uygulamasında alt navigasyon çubuğunda (+) ikonuna dokunup Oluştur menüsünü açarak Ortak Canlı Yayın seçeneğine ulaşılabiliyor. Kanalında 50 veya daha fazla abonesi olmayanlar da bu seçeneği görebiliyor. Ancak bu kullanıcılar en az 50 abonesi olan bir kanal bulmadan Ortak Canlı Yayın başlatamıyor.

youtube ortak canlı yayın

YouTube Ortak Canlı Yayın imkanı sunan ilk çevrimiçi yayın platformu değil. Twitch benzer niteliklere sahip “Guest Star” (Konuk Yıldız) isimli aracının duyurusunu geçtiğimiz yılın haziran ayında yapmıştı. Guest Star ile Twitch yayıncıları yayınlarına beş kişiyi daha davet edebiliyor. Hâlihazırda beta testleri süren bu özelliğe sadece Twitch’in internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Başa dön tuşu