Intel pil ömrü sözü verdi!

Intel pil ömrü konusunda beklenen kelamı verdi.  Şirketin bir müddettir “Project Athena” ismini verdiği yeni kuşak dizüstü bilgisayarlar üzerinde çalıştığı biliniyordu.

Intel pil ömrü meselesini çözecek

Intel bir müddettir “Project Athena” isimli dizüstü bilgisayar teşebbüsü üzerine çalışıyor. Şirket bu Ocak ayında teşebbüsü şu slogan ile duyurdu: “İnsani gereksinimlere dayanan dizüstü bilgisayar inovasyonu.

Engadget’ın yayınladığı rapora nazaran Intel, donanım şirketleri ile ortak olarak dizüstü bilgisayar geliştirmeye 2012 yılında başladı. Şirketin birinci gayesi pil ömrü, incelik vb. mevzularda MacBook Air’a rakip olmaktı. Lakin şirket bunu o periyot için başaramadı ve projeyi rafa kaldırdı.

Geçtiğimiz yılın birinci devirlerinde projeyi tekrar gündeme getirme kararı alan Intel, kendisine kıymetli bir maksat koydu. Buna nazaran Intel’in “Project Athena” olarak isimlendirilecek dizüstü bilgisayarlar girişimi 9 saat pil ömrü sunacak.

Bu pil ömrünü şu an sunduğunu sav eden firmalar var. Lakin teknik özelliklerde ki sayılar ile pratik hiç bir vakit birbirini tutmuyor. Şu an piyasada bulunan bilgisayarların hiç biri net 9 saat pil ömrü sunamıyor. Intel ise bu sorunu hallettiğini, yeni jenerasyon bilgisayarların 9 saat net pil ömrü sunacağını tez ediyor.

Engadget’a nazaran Intel, bilgisayar ile ilgili testleri gerçekleştirirken gerçek dünyaya uyuyor. Testlerde ekran parlaklığı yüksek düzeyde tutuluyor, işlemci tam performans ile çalıştırılıyor. Bilindiği üzere dizüstü bilgisayar testlerinin bir birden fazla gerçek dünya ile uyumlu olmuyor.

Sonuç olarak bu sene sonunda piyasaya sürülecek üst düzey bilgisayarların bir birçok “Project Athena” prensibine uygun olarak üretilecek. İçerisinde Intel’in üst düzey işlemcilerini bulunduran aygıtlar çok yüksek pil ömrüne sahip olacaklar.

Başa dön tuşu