ZyXEL LTE3316-M604 genel bakış

Mobil internetin yaygınlaşması ve kotaların artması ile beraber bu teknolojiyi sabit internetü yerine de kullanmaya başladık. Özellikle kurumsal anlamda bu tarz çözümlerin sayısı giderek artıyor.

Mobil internetin bu yükselişi beraberinde bu interneti kullanacak cihazların sayısında da bir artış meydana getirdi. Test merkezimize gelen ZyXEL LTE3316-M604 de bu tarz ürünlere iyi bir örnek. Makalemizde bu cihazın genel özelliklerine göz atıyoruz.

ZyXEL LTE3316-M604 genel bakış

Ürünün temel özelliği mobil interneti birden fazla kullanıcıya paylaştırmak. Bunun için üzerinde bulunan SIM kart yuvasını kullanıyorsunuz. Mobil internette 300 download, 50 Mbps’ye kadar Upload hızını destekleyen ürün aynı zamanda dual bant yani 2.4 ve 5 Ghz desteği ile geliyor. Bu da özellikle farklı bant kullanımını ve bulunan ortamdaki trafik yoğunluğunu düzenlemeye yardımcı oluyor.

Ürün üzerinde bulunan SIM kartının veri bağlantısını kullanıyor olsa da eğer varsa internet bağlantısını WAN özelliği ile kullanabiliyor. Bu ikili kullanımda hangi bağlantı varsa otomatik olarak o kullanılabiliyor.

Üzerinde 4 adet ethernet portu da bulunan ZyXEL LTE3316-M604, bu sayede kablolu bağlantıya da izin veriyor. Ayrıca yukarıdaki paragrafta söylediğimiz gibi bu portalardan birinci aynı zamanda WAN olarak kullanım imkanı sağlıyor. Bu durumda ürün router gibi kullanılabiliyor.

Hem 4G hem 3G desteği sunan ZyXEL LTE3316-M604, isminden de anlışalacağı gibi LTE desteği sunuyor. Bu arada son dönemde operatörlerin kullanıma sunduğu VOLTE teknolojisini de destekleyen cihaz, bu sayede telefon üzerinden sesli görüşme imkanı da sunuyor. Ama bu özelliğin operatör tarafından destekleniyor olması gerektiğini belirtelim.

Köprü (Bridge) ve Router modları

Üründe yukarıda da biraz bahsettiğimiz gibi Bridge ve Router modları bulunuyor. Bu modlar sayesinde modemden gelen mevcut internet bağlantınızı bu ürünle de kullanabiliyorsunuz.

Zyxel LTE3316‘da bulunan süper hızlı WiFi, 802.11n ve 802.11ac çift bantlı (2,4 GHz ve 5 GHz) eşzamanlı kablosuz LAN ile 1200 Mbp’ye kadar veri hızlarına sahiptir. Kullanıcılar, aynı anda bağlanan 32 cihaza kadar ideal kapsama alanıyla WiFi paylaşımından yararlanabilirler.

Uygulama üzerinden ayarlama yapabilme

Cihazın özelliklerini ve kurulumunu LTE Ally uygulaması ile mobil cihaz yardımı ile yapabiliyorsunuz. Uygulamanın iOS ve Android sürümünün olduğunu belirtelim.

Zyxel LTE3316‘un üzerinde harici anten bağlantı yuvaları da bulunuyor. Arka yüzde özel kapaklı bir saklama gözünün arkasında bulunan bu iki anten yuvasına sonradan takacağınız antenlerle mobil ağın bağlantı gücünü artırabiliyorsunuz.

Ürünün fiyatının 1.200 TL civarında olduğunu da belirtelim. Zyxel LTE3316 özel ihtiyaçlara yönelik bir ürün. Eğer bulunduğunuz yerde mobil internet kullanmak istiyor ve biraz kabiliyetli bir ürün arıyorsanız göz atmanızda fayda var. 

Başa dön tuşu