ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Huawei’ye yeşil ışık

İki ay önce Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın işletme listesinde kara listeye giren Huawei, G20 tepesinde ABD Lideri Donald Trump’ın ölçülü konuşmalarına karşın listeden çıkamadı. Lakin ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, yaptığı açıklamada Huawei’nin Amerikan tedarikçileriyle tekrar iş yapabileceğini söyledi. Bu açıklamayla birlikte Ticaret Bakanlığı Huawei için yeşil ışık yaktı diyebiliriz.

ABD Ticaret Bakanlığı Huawei için kaideli karar aldı

ABD Huawei ortasında yaşananlar uzun bir müddettir teknoloji dünyasının gündemindeki yerini korudu. ABD Lideri Donald Trump son olarak katıldığı G20 Zirvesi’nde ölçülü konuşmasıyla dikkat çekmişti. Lakin bu konuşmaya karşın şirket kara listeden çıkarılmadı. Ortadan geçen kısa müddetin ardından Ticaret Sekreteri Wilbul Ross katıldığı bir konferansta Huawei’nin tedarikçilerle iş yapabileceğini belirtti. Lakin şirketlerin bunun için bir lisans alması gerekiyor. Ross, şirketlerin Huawei’ye sattığı teknolojilerin ulusal güvenliği riske atmayacağını göstermeleri gerektiğine de dikkat çekti.

Bununla birlikte Huawei listede kalmaya devam edecek. Lisans müracaatlarının da reddedilme ihtimali göz önünde bulundurulacak.

Geçen ay her iki ülkenin cumhurbaşkanı G20 Zirvesi’nde bir ortaya geldi. İkilinin bir ortaya gelmesinin sonucunda şirketlerin yine Huawei’ye ekipman satmasına müsaade çıktı. Lakin, Ticaret Bakanlığı Huawei’nin listedeki yerini korudu.

Qualcomm, Intel ve Google üzere değerli şirketlerle ilgileri biten Huawei, ABD-Çin ortasındaki ticaret savaşından en fazla etkilenen şirket oldu.

Şirketin kurucusu Ren Zhengfei verdiği bir röportajda ABD’nin kararlarının tesirinin çok kıymetli olmadığına değinse de tüm bu mahzurların şirkete maliyetinin yaklaşık 30 milyar dolara mâl olacağı açıklandı. Tıpkı vakitte ABD şirketlerinin de bu atılımlarla kıymetli bir müşterisini kaybettiğini söyleyebiliriz.

Geçen yıl 70 milyarlık satın alma yapan Huawei’nin toplamda 11 milyar doları Qualcomm, Intel ve Micron üzere Amerikan şirketlerine gitmişti.

Başa dön tuşu