ABD’den Huawei yasağı için yeni bir adım!

ABD‘de Trump idaresinin başa gelmesiyle birlikte özellikle Çin ile kurulan ticari alakalara ziyan verebilecek adımlar bir bir  devreye sokuldu. Yalnızca ABD‘de değil kimi müttefik ülkelerde de Çinli üreticilere yönelik yasaklar devreye sokulmaya başladı. Pekala ABD-Çin ticari savaşı ve Huawei yasağı şu an için ne durumda?

Huawei, 5G ile birlikte, baz istasyonu teknolojilerinde daha da tesirli olmanın planlarını yapıyordu. Lakin şirket evvel ABD, sonrasında ise Kanada, Avustralya üzere ülkelerde de benzeri yasaklar ile karşı karşıya geldi.

Çinli üretici her ne kadar akıllı telefon pazarında değerli oyunculardan biri olsa da, baz istasyonu teknolojileri üzere alanlarda da en değerli oyuncu durumunda.

Huawei yasağı yumuşuyor mu?

ABD-Çin ticari savaşı her geçen gün tansiyonunu arttırarak devam ediyor. Fakat ABD Dış Ticaret Departmanı sözcüsünün yaptığı açıklama, ABD Çin ticari savaşı için beyaz bayrak manasına gelebilir.

ABD‘nin adımı Huawei özelinde gerçekleşecek. Departmanlık, lisanslarını iptal ettiği marka için, mevcut çizgilerin tamiri ve yenilenmesi üzere durumlar için şirkete süreksiz bir lisans sağlamayı planlıyor.

Her ne kadar küçük ölçekli bir gelişmede olsa, mevcut çizgilerin tamir ve bakımına yönelik bu lisans Çin-ABD ortasında yaşanan tansiyonun yumuşaması yolunda kıymetli bir adım olarak görülüyor.

ABD‘nin son olarak Çinli telekomünikasyon şirketlerini yasaklayan kararnamesine Huawei‘nin yapan cevabı da bu yumuşamaya katkıda bulunmuş üzere görünüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, ABD-Çin ticaret savaşı en azından Huawei özelinde bir tahlile kavuşabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Başa dön tuşu