Anker Soundcore Liberty Air alınır mı?

Kulaklıklar bilhassa taşınabilir aygıtların ekranlarının büyümesi, daha fazla multimedya öğelerine sahip olmaları ile birlikte tekrar tanınan oldu. Kıymetli bir aksesuar olan kulaklıkların kulak içi, kulak üstü, büsbütün kulağın içine giren olmak üzere temelde 3 farklı çeşidi var. Ayrıyeten her bir cinsin kablolu ve kablosuz seçenekleri de bulunuyor.

Kulak üstü kulaklık cinslerinden biri olan Anker Soundcore Spcece NC modelini daha evvel incelemiştim. Bu modelin en değerli özelliği etkin gürültü engelleme özelliğinin bulunmasıydı. Bu incelemeye konuk olan eser ise kulak içi olarak tabir edebileceğim Apple’ın AirPods gibisi bir kulaklık olan Anker Soundcore Liberty Air.

Anker Soundcore Liberty Air alınır mı? (video)

Küçük ve kompakt bir eser olan Libetry Air, biri sağ ve oburu sol olmak üzere iki kulak içi kulaklıktan oluşan bir set. Kutusundan tıpkı vakitte şarj için de kullanılan küçük bir taşıma çantası çıkan kulaklık setini bu çanta sayesinde şarj edebiliyorsunuz.

Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan kulaklığın beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor. Bana teste gönderilen kulaklık siyah renkli modeli. Gürültü engelleme (telefon görüşmelerinde) ve stereo bilhassa çift mikrofonu bulunan kulaklık seti, tek şarj ile 5 saate kadar kullanım sunuyor. Küçük çantası ile bu kullanım müddeti 20 saate kadar çıkıyor. IPX5 standardında suya ve tere güçlü olan kulaklığın şoförlerinin Grafen ile kaplı olduğunu belirteyim.

Anker Soundcore Liberty Air kullanım deneyimi

Kulaklığın suramı epeyce kolay: iOS ya da Android uyumlu telefonunuz ile bir sefer eşleştiriyorsunuz. Akabinde kulaklığı kutusundan çıkardığınızda (telefonunuz Bluetooth özelliği açıksa) otomatik olarak irtibat sağlanıyor.

Gerek kulaklığın, gerek şarj ve taşıma çantası (ya da kutusunun) ve hatta eser kutusunun gereç kalitesi üst seviyede tutulmuş. Ucuz Çin malı tahlillerdeki üzere bir materyal kalitesi yok. Bilhassa şarj kutusunun materyal kalitesini çok beğendiğimi belirteyim. Köşeleri ziyadesiyle yuvarlatılmış diktörtgen prizması halindeki kutu, içine yerleştirilen kulaklıkları tam alacak halde tasarlanmış.

Bu ortada merak edenler için söyleyeyim: Kulaklıkları farklı başka da yani tek tek de kullanabiliyorsunuz. Ek olarak sağ kulaklığa bir defa dokunduğunuzda müzik ya da görüntünün durdurulduğunu belirteyim. Sol kulaklığa dokunduğunuzda ise (Android için) Google Asistan faal hale geliyor. Yani kulaklıkların üst yüzeyi dokunmaya hassas.

Anker Soundcore Liberty Air ses kalitesi (müzik ve filmlerde) nasıl?

Kablolu kulaklıkları sevmeyen ve uzun yıllardır Bluetooth kulaklık kullanan biri olarak Libery Air‘in sunduğu tecrübeden mutlu kaldım. Ses kaliteli bilhassa müzik dinlerken ve sinema izlerken çok uygun. Tizler ve basların istikrarlı olduğunu belirteyim. Biri başkasına nazaran çok baskın değil. Grafen kaplamasının ses kalitesine olan tesirini hissedebiliyorsunuz.


Anker Soundcore Liberty Air ses kalitesi (telefon görüşmelerinde) nasıl?

Kulaklığın müzik ve sinemalarda ses kalitesini çok beğendim. Lakin telefon görüşmelerinde birebir halde beğendiğimi söyleyemem. Sessiz ortamlarda kulaklık yapılan telefon görüşmelerinde bir sorun yok. Lakin biraz gürültülü ortamlarda seste önemli badireler oluyor. Bu eseri inceleme sırasında toplumsal medyadaki takipçilerime de fikirlerini sormuştum. Emsal tenkitler gelmişti. Ben de vakit zaman bu külfetleri yaşadım. Anker hoş bir eser yapmış fakat telefon görüşmelerinde ses kalitesi biraz daha artırılmalı.


Anker Soundcore Liberty Air ses izolasyonu nasıl?

Anker Soundcore Liberty Air sesi dışarı veren bir kulaklık değil. Telefonda dinlediğiniz müziği sonuna kadar açsanız da dışarı fazla bir ses gitmiyor. Öte yandan kulaklığın ses izolasyonu da bu usul bir eser için kâfi. Lakin etkin bir gürültü engelleme özelliği olmadığından dış sesleri de olması gerektiği kadar duyuyorsunuz.

Ben yaptığımız denemelerde kulaklığın kulağımdan düşmediğini gördüm. Yani kulakta idareten duran bir eser değil. Ayrıyeten kutudan farklı kulak delikleri için farklı boyutlarda kauçuk kesimler da çıkıyor. Bunları değiştirerek kendi kulağınıza uydurmanız da mümkün.

Anker Soundcore Liberty Air pil ömrü nasıl

Kulaklığı yaklaşık bir ay boyunca etkin olarak kullandım. Pil ömrü hakikaten beni kendine hayran bıraktı. Kulaklığı hiç çantasına koymasanız bile 5 saate yakın kullanım sunuyor. Bu minik çantaya ya da kutuya koyarsanız otomatik olarak şarj ettiği için (çantaya entegre bir pil var) 20 saate ulaşan bir pil ömrü oluyor. Ben pratik hayatta bu 20 saatin yaklaşık olarak 3 hafta kullanıma denk geldiğini gördüm. Ben ortalama günde 30 dakika kulaklık kullanarak bu mühlete ulaştım. Daha fazla ya da daha az kullanarak süreyi artırmak ve azaltmak sizin elinizde.


Anker Soundcore Liberty Air taşıma kutusu nasıl şarj oluyor?

Ürünle birlikte verilen taşıma kutusu microUSB kontağı üzerinden şarj oluyor. Kutunun üzerinde üç evreli bir LED var. Üç LED de yandığında pilin şarjının tam olduğunu anlıyoruz. Hiç ışık yanmazsa haliyle pilin bittiğini anlıyoruz. Kulaklığın öteki bir şarj prosedürü olmadığından bu kutuyu kaybetmemenizi öneriyorum.


Anker Soundcore Liberty Air Türkiye fiyatı

Kulaklığın ben bu testi yaptığımız Haziran 2019 itibariyle fiyatı 490 TL idi. Bu kalite ve özelliklere sahip bir eser için makul bir fiyat olduğunu söyleyebilirim. ABD fiyatı 100 dolar civarında olan kulaklığın Türkiye fiyatının daha uygun kaldığını da belirteyim.

Sonuç olarak kulaklıkların ses kalitesini çok beğendim. Pratikliği ve gereç kalitesi de benden tam puan aldı. Fakat telefon görüşmelerinde Anker‘in biraz daha çalışması gerekiyor.

BEĞENDİM

 • Şarj ömrü
 • Kaliteli malzeme
 • Kolay kullanım


BEĞENMEDİM

 • Telefon görüşmelerinde ses kalitesi daha yeterli olabilir


Anker Soundcore Liberty Air teknik özellikleri

 • Bluetooth 5.0 takviyeli kulaklık
 • Dual Mikrofon
 • Gürültü Engelleme özelliği
 • Tek şarj ile 5 saate kadar kullanım süresi
 • Şarj kutusu ile 20 saate kadar kullanım
 • Stereo sesli görüşme
 • IPX5 standardında suya ve tere dayanıklı
 • Beyaz ve Siyah renk seçeneği
 • iOS ve Android uyumlu
 • Grafen kaplı sürücü
 • KDV dahil 490 TL
Başa dön tuşu