Apple, WWDC 2019 etkinliğinde neler tanıtacak?

Gerçekleşmesine 1 ay kala hakkında birçok ayrıntısı muhakkak olan Apple aktifliği WWDC 2019’da neler tanıtılacağı da aşağı üst mutlaklaşmış durumda. Lakin tabi ki de aktifliğin içeriği ile ilgili hiçbir bilgi şimdi resmiyet kazanmış değil. Ortaya çıkan bilgilerin gerçek olup olmadığını 3 Haziran‘da başlayacak WWDC 2019 aktifliği ile öğrenebileceğiz.

Genelde yazılım odaklı gerçekleştirilen bu aktiflikte, bu yıl birtakım yeni donanımlar da lanse edilebilir. Pekala WWDC 2019‘da görmeyi beklediğimiz yazılımlar ve donanımlar neler?

WWDC 2019: iOS 13

iOS 13 ile birlikte iOS aygıtlardaki Sıhhat ve Anımsatıcılar uygulaması en aktüel haline kavuşacak. Sağlık uygulamasında Günlük Rapor ismi verilen bir sekme karşımıza çıkacak. Buradan günlük aktiviteler ayrıntılı bir formda görülecek.

Anımsatıcı uygulaması da yeni bir dizaynla karşımıza çıkacak. Ayrıyeten iddia edildiği üzere yeni işletim sistemi ile yanlışlar giderilecek ve performans iyileştirmeleri yapılacak.

Mail uygulamasında makul bireylerden gelen e-postaları engelleme özelliği ve daha kolay kullanılabilir bir klasörleme özelliği de yeni işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Haritalar uygulamasında mesken ve iş yeri adresi üzere sık kullanılan pozisyonlar daha kolay ayarlanacak böylelikle istenilen lokasyona ulaşmak için daha kolay adres alınabilecek. Fotoğraf ekleme özelliği ile birlikte gruplandırma yeteneği geliştiriliyor.

Arkadaş Bul ve iPhone’umu Bul uygulamaları tek çatı altında kullanılabilir hale getirilecek. Hali hazırda yalnızca Apple aygıtlarının pozisyonunu görebildiğimiz uygulama, iOS 13 ile eklenen bütün aygıtların takibine imkan sağlayacak.

Bunun yanı sıra iOS 13‘te daha sade ve daha şık bir widget ekranının bizleri karşılaması bekleniyor. Arayüz tarafındaki animasyonlarda da birtakım değişiklikler kelam konusu olacak.

WWDC 2019: macOS 10.15

Apple’ın adeti bozmadan bu sene de MacOS’un yeni sürümünü lanse etmesi bekleniyor. WWDC 2019’da görmeyi beklediğimiz macOS 10.15 sürümü, bilhassa Apple ekosistemi tarafındaki değerli geliştirmeleri beraberinde getiriyor.

macOS Mojave‘nin sürümlerinden biri olacak bu 10.15 sürümünde iOS ve macOS ortasındaki irtibat daha da güzelleştirilecek. iPhone ya da iPad’inizden Mac’inize -ya da tam tersi- daha kolay bilgi transferi yapabileceksiniz.

Ayrıca bu güncelleme ile birlikte Mac’lerdeki arayüz dizaynına ufak tefek makyajların yapılması da beklentiler ortasında yer alıyor.

WWDC 2019: watchOS 6

watchOS 6 ile birlikte uyku izleme modunun geleceği konuşuluyor. Bu sayede Apple Watch kullanıcıları uyku takiplerini de rahatlıkla yapabilecekler.

Ayrıca ne kadar doğrudur bilinmez lakin, üçüncü parti saat arayüzü desteğinin de gelebileceği konuşuluyor. Bu durum saat arayüzleri tarafında çeşitliliğin artmasına büyük bir katkı sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra Apple Watch modellerinin kararlık ve performans konusunda da geliştirilmesi dört gözle bekleniyor.

WWDC 2019: tvOS 13

tvOS 13 ile birlikte Apple’ın Apple TV+ hizmetine odaklanılması beklenmekte. Size eşsiz bir TV tecrübesi sunmak isteyen Apple, Apple TV aygıtında yeni hizmeti TV+ üzerinde çalışacak.

WWDC 2019: Yeni Mac Pro

Apple’ın iki yıldır üzerinde çalıştığı yeni Mac Pro modelinin de bu aktiflikte birinci kez gösterilmesi bekleniyor. Tabi gösterilse bile Mac Pro’nun bütün özelliklerinden bahsedilmeyecek. Sadece temel özellikleri ve dizaynından kelam edilecek.

WWDC 2019: Apple Display 6K

Özellikle beni en heyecanlandıran duyurulardan biri Apple’ın yeni monitör modeli Apple Display 6K olabilir. 31.6 inç boyutunda ve 6K çözünürlüğünde olması beklenen bu monitörün OLED panele sahip olacağı da söylenenler ortasında yer alıyor. Ayrıyeten bu monitör HDR takviyesine de sahip olabilir.

Başa dön tuşu