Aynısı Android’de olan iOS 13 yenilikleri!

Dün akşam 20:00 (TSİ) itibariyle başlayan WWDC 2019, aktiflik müddeti boyunca pek çok yeniliği bizlerle buluşturacak. Dün tanıtılan yeni işletim sistemi güncellemeleri, kullanıcılar tarafından merakla beklenen ayrıntılardan birisiydi. Yeni iOS güncellemesiyle birlikte Android iOS savaşı yeni bir boyuta taşındı. İşte daha evvelce Android’de kullanılmakta olan iOS 13 yenilikleri!

Daha evvelden Android’de kullanılmakta olan iOS 13 yenilikleri!

iOS 13 beraberinde kayda değer değerli yenilikler getiriyor. Lakin bu yeniliklerden kimileri daha evvelden Android platformunda kullanılmakta olan özelliklerden oluşuyor. İşte daha evvelce Android’de kullanılmakta olan iOS 13 yenilikleri.

Apple’ın kullanıma sunduğu karanlık mod takviyesi, sistem genelinde kapsamlı bir dayanak sunuyor. Lakin bunun birinci adımlarını Android Pie işletim sisteminde gördüğümüzü söyleyebiliriz. Android Pie’de makul yerlerde kullanılmaya başlanan karanlık mod, Android Q ile birlikte daha geniş kapsamlı bir kullanım alanına sahip olacak.

iPad’ler için özel olarak geliştirilen ‘iPadOS‘ WWDC 2019 etkinliğinde duyuruldu. Yeni güncelleme ile birlikte iPad’ler birebir ekranda çoklu görev dayanağına sahip olacaklar. Bu özelliğin Android telefon ve tabletlerde hem marka hem de işletim sistemi bazlı olarak uzun süredir kullanıldığını hepimiz biliyoruz.

iOS 13 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar klavye üzerinde kaydırarak yazı yazabilme imkanına sahip olacaklar. Elleriniz dolu olduğunda basit hareketlerle yazı yazabilmek epeyce ergonomik bir tecrübe sunuyor. Lakin bu özelliğin de uzun müddettir Google Gboard klavye üzerinde etkin olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Duyurulan yeniliklerden birisi de ‘Apple ile giriş yap‘ seçeneği. Google ile kimlik doğrulama seçeneği de daha evvelce bulunuyordu. Bunu işletim sisteminden bağımsız olarak kıymetlendirmemiz mümkün olsa da, daha evvelden bulunan bir özelliğin kullanıldığı söylenebilir. Bununla birlikte şirket gizlilik anlamında özelliği bir adım ileri taşımayı başarmış üzere gözüküyor.

iOS 13 güncellemesi ile birlikte üzerinde değerli değişiklikler yapılan Apple Maps, LookAround ismi verilen yeni bir özelliğe kavuşuyor. Haritada işaretlenen alanda gezinebilmenizi sağlayan özellik, temelde Google Street View ile epey benzeri bir halde çalışıyor.

Bir ölçü şaşırtan olsa da Apple, yeni iOS sürümüyle birlikte kullanıcılara dışarıdan veri transferi bahtı yaratacak. Kullanıcılar SD kartlardan ve USB belleklerden ‘dosyalar‘ uygulamasına veri transferi yapabilecek. Bu özellik temelde Android’i seçmek için öne sürülen en değerli nedenlerden birisiydi.

Başa dön tuşu