Başka pasaporta IMEI kayıt dönemi bitti!

Yurt dışından telefon getiren yahut getirten insanların büyük bir kısmı oburunun pasaportuna IMEI kayıt yaptırıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye nazaran, diğer birine ilişkin pasaporta IMEI kayıt süreci artık yapılmayacak.

Yurt dışından gelen telefonların mühleti ile ilgili yakın vakitte bir karar ortaya çıktı. 15 gün içinde yürürlüğe girecek olan kararın akabinde bir karar daha gündeme geldi. Artık diğer birinin pasaportuna IMEI kayıt yaptırma devri kapanıyor.

Başka birine ilişkin pasaporta IMEI kayıt devri bitti!

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye nazaran TV, müzik çalar ve görüntü oynatabilme özelliğine dahil olmak üzere yurt dışından GSM ve cep telefonu satın alan yolcunun kimlik numarasına kayıtlı sınırlarla süreç yapması gerekiyor. Bu da demek oluyorki, artık yurt dışından telefon getiren biri bu telefonu sadece kendi pasaportuna kaydedebiliyor. Bir diğer deyişle, şayet yurt dışından birine telefon siparişi verdiğinizde bunu o kişinin ya da rastgele birinin pasaportuna kaydettiremiyorsunuz.

Bir kişi yurt dışından sırf 3 yılda bir telefon kaydı yaptırabiliyor. Daha evvel 2 yıl olan bu müddet yakın vakitte 3 yıla çıkarılmıştı.

Yurt dışından getirdiği telefonu için IMEI kaydı yaptırmak isteyen bir kişinin son üç yıl evvel daha evvel bu işlemiş yapmamış olması gerekiyor. Akabinde 618,65 TL’lik IMEI kayıt fiyatını ödedikten sonra sürecini gerçekleştiriyor.

Başa dön tuşu