Dünyanın en hızlı mobil RAM’i tanıtıldı: LPDDR5T özellikleri

İlk olarak 2009 yılında iPhone 3GS modeliyle karşımıza çıkan LPDDR teknolojisi, yeni versiyonu ile kullanıcıların beğenisina sunuldu. SK hynix, bir evvelki versiyona nazaran yüzde 13 daha yüksek performans sağlayan LPDDR5T’yi tanıttı. İşte LPDDR5T özellikleri…

LPDDR5T özellikleri

Kasım 2022’de tanıtılan LPDDR5X, 8.5 Gbps bilgi transfer suratı sunabiliyor. Sk hynix tarafından geliştirilen LPDDR5T’de ise bu bedel 9.6 Gbps olarak açıklandı.

JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından belirlenen 1,01 ila 1,12V ultra düşük voltaj aralığında çalışan LPDDR5T, ultra düşük güç tüketimiyle dikkat çekiyor. SK hynix, LPDDR5T’nin akıllı telefonların ötesine geçerek yapay zeka (AI), makine tahsili ve artırılmış/sanal gerçekliğe (AR/VR) yanlışsız genişleyeceğini sav ediyor

Konu hakkında açıklama yapan şirket, “Şirketimiz, 8,5 Gbps özellikli taşınabilir DRAM olan LPDDR5X’in Kasım 2022’de piyasaya sürülmesinden sonra sadece iki ay içinde teknolojiyi bir üst düzeye çıkardı. Müşterilerin muhtaçlıklarını karşılayan çeşitli depolama kapasitelerine sahip eserler sunarak taşınabilir DRAM pazarındaki liderliğimizi sağlamlaştıracağız.” dedi.

Şirket, müşterilere birden çok LPDDR5T yongasını tek bir yerde birleştiren 16 GB çoklu yonga platformu sağladığını belirtti. Geliştirilen teknoloji, saniyede 15 FullHD sinemanın aktarılmasına muadil olan saniyede 77 GB bilgi işleyebilecek kapasiteye sahip.

SK hynix, yılın ikinci yarısında 10nm teknolojisinin dördüncü kuşağı olan 1anm kullanarak LPDDR5T’nin seri üretimine başlamayı planlıyor. Analistler, yeni teknolojinin 2024 yılında hayatımıza gireceğini kestirim ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu