Huawei 2019 yılında üretim yapabilecek

ABD’li şirketlerin iş birliğini bitirdiği Huawei, ortaya çıkan bilgilere nazaran güç günler için fazladan kesim tedarik ederek fazla sayıda bileşen stokladı. Üç aylık süreksiz lisans sürecini doldurmasının akabinde ABD’li şirketlerden kesim tedarik edemeyecek olan Huawei’in; hali hazırda Qualcomm, Intel, Xilinx, Qorvo ve ARM üzere üreticiler ile olan iş birliği bitirilmiş durumda.

Analiz şirketi CLSA tarafından gelen rapora nazaran Huawei, fazladan siparişlerle hayli bir bileşen stokladı. CLSA analistine nazaran Huawei’in bu satın alma süreci, çip sanayisine kattığı geliri yüzde 8 civarında artırdı. Ve Huawei’in piyasadan kaldırılmasının çip sanayisi gelirinde yüzde 4’lük bir düşüşe yol açacağı belirtiliyor.

Huawei 2019’da sorun modül sorunu yaşamayacak

Yapılan tahlillere nazaran Huawei bu yıl içerisinde 157 milyon taşınabilir aygıtın gereksinimini elindeki kesimlerle karşılayabilir. Yani bu sayılar Huawei’in bu yıl sonuna kadar üretim yapabileceğini gösteriyor. Lakin mevcut kesim masraf oranlarında artış olursa bu kesimler 2019 yılını çıkarmayabilir. Münasebetiyle Huawei üretim yapamayabilir.

Huawei’in bu durumdan bir an evvel sıyrılması en büyük beklentiler ortasında yer alıyor. Kendi işletim sistemini geliştirmesi üzere durumlar da Huawei’in bu husus üzerinde büyük çalışmalar yürüttüğünü gösteriyor.

Başa dön tuşu