Silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır?

Silinen evrakları geri getirme dijitalleşen dünyada en büyük problemlerden biri. Neredeyse tüm bilgilerimiz dijital olarak bilgisayarlarımızda, taşınabilir disklerimizde ya da bulut hesaplarımızda bulunuyor.

Silinmemesi gereken hayati bilgiler ne olabilir? Bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi için bitirme projesi ya da tezi olabilir. Vefat eden yakınınızla çekildiğiniz son fotoğraflarınız ya da belirli bir yıldan bu yana biriktirdiğiniz fotoğraf arşiviniz olabilir.

Silinen evrakları geri getirme süreci nasıl yapılır?

Yazarsanız yazı arşiviniz, görüntü yapım işiyle uğraşıyorsanız görüntü projeleriniz ve kimi görüntülerde kullandığınız kıymetli ayrıntı belgeleri. Bu örnekleri çok daha fazla sayılara çıkartabiliriz.

Sizin için kıymetli bir data silindiyse üzülmeyin. Elbette yüzde yüz datalarınızı kurtarabilirsiniz diyemiyoruz ancak bilgileriniz şimdi büsbütün de gitmiş değil. Bu yazımızda, silinen evrakları geri getirme konusunu işliyoruz. Bakalı silinen belgeleri geri getirme işlemi nasıl yapılıyor?

Biz hiç fark etmesek de, milyarlık projeleriniz ve ailenize ilişkin bilgiler her gün binlerce sefer silinme tehlikesi geçiriyor.

Virüsler başta olmak üzere, birçok insan kaynaklı sorun bu bilgileri kaybetmenize neden olabilir. Bu noktada silinen belgeleri geri getirmek gerekiyor. En berbatı ise dalgınlık nedeniyle bir dosyayı shift+delete kısa yoluyla komple silebilirsiniz.

Dosya silindiğinde temelinde büsbütün silinmiyor!

Yine de üzülmeyin, zira sabit disklerin çalışma prensibi sizi kaygılarınızdan kurtarabilir. Aslında bu dataları bilgisayarınızdan silmiyorsunuz, sadece hard disk‘iniz ufak bir süreçle o bilgileri tekrar yazılabilir hale getiriyor.

Örnek vermek gerekirse, kasetlerin üzerine yeni müzik kayıt etmek üzere, sabit diskinizde eski bilgilerin üzerine yeni belgeler yazıyor.

Veri kurtarma programları ise, diskinizin temel buyrukları üzerinde biraz oynama yapıp eski belgeleri geri getirebiliyor. Birtakım durumlarda bu kurtuluş düşük bir ihtimal olsa da, genelde eski bilgilerinizi vefattan döndürmek mümkün.

Piriform Recuva ile silinen evrakları geri getirme süreci yapmak

Silinen belgeleri geri getirmek isteyen takipçilerimiz için Piriform’un Recuva uygulamasını anlatıyoruz. Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Recuva uygulamasını buradan indirebilirsiniz!

Uygulamanın fiyatsız sürümünün yetenekleri sonlandırılmış durumda. Datalarınız çok kıymetliyse, uygulamanın profesyonel sürümünü satın almanızı öneriyoruz.

Kurulum

Birçok ufak programın aksine Recuva‘da Türkçe dil takviyesi de bulunuyor. Heyetim sırasında istediğiniz lisanı seçebiliyorsunuz. Bir sonraki adımda ise klasik olarak yazılımı hangi diske kurmak istediğinizi size soruyor.

Recuva‘nın daha performanslı çalışması için programı Windows’un yüklü olduğu şoföre kurmanızı tavsiye ediyoruz. Heyetim bittikten sonra ise, antivirüs programlarındakini andıran ufak bir taramayla bilgisayarınızdaki silinmiş bilgilere göz atabilirsiniz.

Recuva Sihirbazı adlı bu ufak taramanın daha performanslı çalışması için temel aradığınız belgenin içeriğini karşınıza gelen ekranda işaretleyin. Örnek olarak yalnızca silinen Resim‘leri tara derseniz program bu mevzuda daha başarılı olacaktır.

Recuva sihirbazı nasıl kullanılır?

Belirli bir mevzuyu seçtikten sonra sihirbaz, daha âlâ sonuçlar vermek için size hangi kayıt alanı üzerinde tarama yapmak istediğinizi soracak. Bu ekranda, USB ve medya kartları üzerinde tarama yap, yalnızca evraklarım klasörünü amaçla, geri dönüşüm kutusunu orta ve sadece şu klasörde araştırma yap seçenekleri bulunuyor.

Dosyanın nereden silindiğini yanlışsız olarak belirtmeniz bu hususta çok değerli. Örneğin biz sürücüsündeki, Steam klasörünü amaç gösterdik. Bu sayede, çok daha faydalı sonuçlara ulaşacaksınız. Şayet kaybolan belgenin yerinden emin değilseniz, yerini bilmediğinizi belirten şıkkı işaretleyin.

Hızlı tarama ve derinlemesine tarama

Kayıp dosyaların aranacağı yerleri belirledikten sonra Recuva size, nasıl bir tarama yapması gerektiğini soracak. Programın iki türlü araştırma modu bulunuyor.

Anti virüs mantığından farksız olan bu taramalardan biri süratlice bir silinmiş evrak araştırması yapıyor. Eğer kaybettiğiniz dosya kısa mühlet önce silindiyse bu seçenek işinize yarayacaktı.

Ancak, uzun bir müddet evvel silinen belgenizi geri istiyorsanız uzun tarama metodunu seçin. Bu ikinci derinlemesine tarama, çok daha evvel silinmiş bilgi katmanlarını bile bulabiliyor. Ancak derinlemesine taramanın diskinizin boyutuna göre 1 saaten fazla bile sürebileceğini unutmayın.

Düzgün tarama için gerçek ayarlar yapın!

Bu adımdan itibaren size programı sihirbaz olmadan kullanmayı anlatacağız. Çok daha düzgün sonuçlar almak için birinci evvel programın sağ üst kısmında bulunan, gelişmiş kipe geç özelliğine tıklayın.

Burada karşınıza gelen ekranda ise yeniden tıpkı yerde bulunan ayarlar menüsüne tıklayın. Karşınıza gelen ekranda ise Eylemler sekmesine gelin. Buradan, zımnî evrakları da tara, inançlı silinen evrakları da göster kısmını tıklayın.

Bazı görseller, uygulamanın sürümüne nazaran farklılık gösterebilir. Lakin genel mantık olarak programın kullanımı birebir halde.

Bu iki arama metodu sayesinde aradığınız evraka çok daha rahat ulaşabilirsiniz. Aynı sekmedesilinmemiş dosyalar için tarama yap kutucuğunu işaretlerseniz formatlanan hard diskinizde bulunan dataları de taratabilirsiniz.

Tarama sihirbazı olmadan programı kullanmak

Tarama sihirbazı size her zaman aradığınız kadar ayrıntılı sonuçlar vermez. Şayet aradınız belgeyi burada bulamadıysanız, programı manuel yolla kullanabilirsiniz. Recuva’yı farklı yapan en büyük özelliği ise menüsistemlerinin de anti virüslere benziyor olması.

Ekranın sol üst köşesinden, tarama yapacağınız sabit sürücüyü seçin. İsterseniz makinenizde bulunan tüm diskleri aratabilirsiniz lakin bu süreç saatler sürebilir. Şoför seçiminin yanında bulunan menüden ise, bulmak istediğiniz evrakın seçin.

Resimler, müzik, evraklar, görüntüsıkıştırılmış dosyalar ve hatta elektronik postalar bile program sayesinde taranabiliyor. Bu ayarları yaptıktan sonra tarama sürecini başlattın.

Özellikle istenilen bilgileri kurtarmak

Recuva‘nın taraması bittikten sonra karşınıza, bulunan silinmiş belgeleri gösteren kapsamlı bir menü geliyor. Program bulduğu evrakların, hangi vakitte silindiğini ve kurtarılma talihinizi detaylı halde kullanıcıya anlatıyor. Dosyanızın başına ne geldiğini öğrenmek için ekranın sol kısmında bulunan, linklerden birine tıklayın.

Daha sonra ise sağ kısımda bulunan sekmelerden, bilgi isimli olanı seçin. Burada, bulduğunuz dosyaların başına neler geldiğini görebiliyorsunuz. Şu anda aradığınız belgenin nerede olduğunu ve üstüne hangi yeni bilgilerin yazıldığını buradan bakabilirsiniz.

Yanında yeşil olan belgeleri açıkça kurtarabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz belgenin üzerine tıklayın daha sonra ise ekranın altında bulunan kurtar tuşuna basın.

Program sizden belgeyi kurtarmak için sizden bilgisayarda bir yer seçmenizi isteyecek. Kendinize masaüstünde yeni bir evrak açarsanız kurtarılan bilgileri daha rahat bulursunuz. Birden fazla dosya kurtarmak için ise ekranda sağa tıklayın ve parlayan dosyaları kurtarı seçin.

Formattan evrak kurtarmak

Programın en etkileyici özelliğini bu unsurda anlatacağız. Sabit diskinizde formatlanan bilgileri de, kurtarma bahtınız var. Birkaç adım evvel yaptığınız üzere ayarlar menüsüne gelin buradan, hareketler kısmına tıklayın. Karşınıza gelen sekmede ise, silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretleyin.

Kurtarılıyor menüsünde ise belge yapısını kurtarı işaretleyin. Bu işlem bittikten sonra taramayı başlattın. Biraz uzun sürecek bu tarama bittikten sonra, üzerine bir şey yazılmamış belgeler karşınıza çıkacak. Bir evvelki adımdaki, süreçleri uygulayarak dosyaları kurtarabilirsiniz.

:: Silinen belgelerinizi kurtarabildiniz mi? Silinen en değerli evrakınız neydi?

Başa dön tuşu